Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Shfuqizoi ligjet e Trump, Presidenti Biden lejon transgjinorët të bëhen pjesë e forcave të ushtrisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e shfuqizoi vendimin e paraardhësit të tij, Donald Trump, për t’i ndaluar amerikanët transgjinorë që t’i bashkohen ushtrisë.

Trump e ka shpallur këtë ndalesë gjatë vitit të parë si president.

“Shërbyesit transgjinorë nuk do t’i nënshtrohen më mundësisë së shkarkimit ose ndarjes në bazë të identitetit gjinor”, tha përmes një deklarate Shtëpia e Bardhë.

Sipas të dhënave të Departamentit amerikan të Mbrojtjes, në vitin 2019 kanë qenë 8,980 ushtarë transgjinorë në detyrë.

“Presidenti Biden beson se identiteti gjinor nuk duhet të jetë pengesë për shërbimin ushtarak dhe se forca e Amerikës gjendet në shumëllojshmërinë e saj”, tha Shtëpia e Bardhë.

Vendimi vjen pasi sekretari i ri i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjeneral në pension i ushtrisë, ka folur për nevojën e heqjes së ndalesës gjatë seancës së konfirmimit të tij në Senat, javën e kaluar.

“Nëse jeni i aftë dhe jeni i kualifikuar për të shërbyer dhe mund t’i ruani standardet, ju duhet të lejoheni të shërbeni”, ka thënë Austin.

Në vitin 2017, Trump ka njoftuar në Twitter se SHBA-ja “nuk do të pranojë ose lejojë më” që amerikanët transgjinorë të shërbejnë në ushtri, duke përmendur “koston e jashtëzakonshme mjekësore dhe përçarjet”.

Ndalesa ka hyrë në fuqi në prill të vitit 2019.

Personeli transgjinor që po shërbente, është lejuar të vazhdojë, por rekrutët e rinj janë bllokuar./REL.

 

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.