Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

SHBA organizoi darkën për Jeruzalemin, mungojnë shtetet që nuk e mbështetën në OKB

Ambasadorja e SHBA-së në OKB Nikki Haley oraganizoi një pritje me “Miqtë e SHBA” të mërkurën mbrëma, duke ftuar ata që kishin votuar ose abstenuan nga votimi për një rezolutë që dënonte Shtetet e Bashkuara për njohjen zyrtare të Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit.Ambasadori izraelit në OKB Danny Danon vlerësoi udhëheqjen e Haley dhe e quajti të guximshëm veprimin e SHBA-së.

“Së pari, ishte një vendim i guximshëm nga Presidenti Trump dhe Ambasadorja Haley dhe ne i falënderojmë Shtetet e Bashkuara për këtë vendim të guximshëm dhe sonte SHBA po vazhdon të tregojë udhëheqje në Lindjen e Mesme, udhëheqje e vërtetë në OKB. Unë mendoj se sonte vendet që kanë qëndruar me SHBA do të vijnë dhe do të dëgjojnë se SHBA po i falënderon ata për qëndrimin e tyre për të vërtetën dhe jo për t’u bashkuar me shfaqjen e palestinezëve brenda OKB-së “, tha ai në rrugën e tij në pritjes.

Votimi ndodhi në dhjetor, me 128 vende që votuan për rezolutën mes tyre ishte dhe vendi jonë. Nëntë votuan “jo” dhe 35 kombe abstenuan, përfshirë Kanada, Meksikë dhe Australi. Duket se jo të gjitha vendet e ftuara morën pjesë në pritjen e Haleyt.

Vota ka ndodhur pasi Haley kërcënoi të kufizonte kontributin e financimit të SHBA në OKB.

“Shtetet e Bashkuara do të kujtojnë këtë ditë në të cilën ajo u veçua për sulm në këtë asamble,” tha Haley. “Ne do të kujtojmë atë kur ne jemi të thirrur të bëjmë përsëri kontributin më të madh në botë” për OKB-në, shtoi ajo dhe kur vendet e tjera anëtare i kërkojnë Uashingtonit “të paguajë edhe më shumë dhe të përdorë ndikimin tonë për të mirën e tyre”.

Përgjithësisht, pritjet e OKB-së përfshijnë ftesat për shumicën, nëse jo të gjitha, kombet. Sidoqoftë, në varësi të çështjes, pritjet më të vogla dhe darkat me siguri mund të mbahen.

Por pritjet e mbajtura nga një vend anëtar i fuqishëm i OKB-së që nxjerrin në pah publikisht mungesën e dhjetra vendeve të tjera janë jashtëzakonisht të rralla.

Ambasadorët që shëtisnin në pritje ishin diplomatike për titullin “Miqtë e SHBA” për mbrëmjen, në të cilën shumë anëtarë nuk u ftuan.

“Epo, kjo është gjithmonë një privilegj, gëzoni nëse jeni të ftuar nga një ambasador i juaji. Kjo është kultura e OKB-së, prandaj jam shumë i lumtur të marr pjesë dhe kjo është rruga, takimi i parë pas Nju Natën e vitit “, tha Katalin Bogyay, ambasador i OKB-së nga Hungaria. “Unë u dërgova një ftesë dhe lexova për ftesën që miqtë e SHBA-ve janë të ftuar. Jemi shumë të lumtur që konsiderohen miqtë e SHBA-ve”.

Ambasadori ukrainas në OKB Volodimir Yelchenko tha se nuk e pa ndonjë problem, pasi pritjet e ndryshme u mbajtën për arsye të ndryshme.

“Mendoj se është ide e mirë, është e drejta e vendit pritës”. (M.Q/Faxweb)

 

 

 

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *