Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Pamje të rènda/ Nuk ndalen vrásjet në SHBA, një i vdèkur gjatë pròtestave në Luivill

Autoritetet po hètojnë një incidènt me ármë zjárri në Luivill të Kentakut, që la të vrárë një person. Ngjarja ndodhi në një park të qytetit ku demònstruesit ishin mbledhur për të pròtestuar vdèkjen e afrikano-amerikanes, Breonna Taylor.

Pati njoftime për të shtèna në Parkun Sheshi i Xhefersonit të shtunën në orën 21, sipas një deklarate të pòlicisë së Luivillit, pasuar nga thirrje për ndíhmë të parë për një mashkull që vdíq në skenën e ngjarjes. Më pas pòlicia u thirr për një të plágosur që u dërgua në spítal dhe është jashtë rrèzikut për jetën.

Në video të postuara në median sociale duket një person që po qèllon me ármë zjárri në drejtim të parkut, ku demònstruesit vrapojnë për t’u mbròjtur. Në video shihet një person i rrèzuar pèrdhe me hemòragji të rèndë.

Pòlicia largoi njerëzit nga parku dhe “po përpiqet të mbledhë sa më shumë informacion për të identífikuar personat e përfshirë në incídent,” thuhet në deklaratë. Nuk është dhënë ndonjë informatë për persona të dyshùar, arrèstime apo për identítetin e viktímave.

Prej javësh parku ka qenë epiqendra e pròtestave në këtë qytet kundër vdèkjeve të George Floyd dhe Breonna Taylor. Incídentet e së shtunës ishin të shtènat e dyta në këtë park gjatë periudhës së pròtestave të fundit. Shtatë persona u lènduan më 28 maj kur shpèrthyen të shtènat pranë bashkisë, gjë që u pasùa nga thírrje nga nëna e zonjës Taylor për të kërkuar drèjtësi “pa lènduar njeri”.

Breonna Taylor, një afrikano-amerikane 26-vjeçare, u vrá në banesën e saj në Luivill në muajin mars kur në mes të natës një ekip pòlicor erdhi për kòntroll pa deklaruar se pòlicia është te porta. Pròtestuesit kanë bërë thirrje për ngrítjen e akùzave ndaj pòlicëve të pèrfshirë në òperacion. Një nga pòlicët është shkárkuar.

Kenneth Walker, i dashuri i zonjës Taylor, fillimisht u akùzua për vrásje pasi kishte qèlluar në drejtim të pòlicëve. Ai ka thënë se qèlloi duke menduar se në shtëpi po futej një kèqbèrës. Praktika e kòntrollit pòlicor në banesa pa nevojën për të deklaruar se është kòntroll pòlicor u ndalua kohët e fundit nga Këshilli Bashkiak i Luivillit./VOA

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *