Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Gjendja e pazakontë dhe serioze/ 15 fëmijë përfundojnë nën kujdes intensiv nga sëmundja e “çuditshme”, çfarë vunë re mjekët

Autoritetet shëndetësore të qytetit të Nju Jorkut paralajmëruan këtë javë për një gjendje inflamatore të pazakontë dhe potencialisht serioze që mund të jetë e lidhur me covid-19 që kanë vërejtur tek 15 fëmijë të cilët janë shtruar në spital.

Fëmijët, nga mosha 2 deri në 15 vjeç, përjetuan ethe të vazhdueshme dhe shenja të ngritura inflamatore, të ngjashme me një sindromë të njohur si sëmundja Kawasaki. Më shumë se gjysma kishin një skuqje, dhimbje barku, të vjella ose diarre. Më pak se gjysma kishin simptoma të frymëmarrjes.

Të gjithë pacientët e përshkruar u shtruan në spital, nën kujdesin intensiv të mjekëve dhe kërkuan mbështetje kardiake ose respiratore, përfshirë edhe ventilim mekanik. Asnjë nuk raportohet se ka vdekur.

Autoriteti shëndetësor kombëtar i Britanisë lëshoi ​​një paralajmërim të ngjashëm në fund të prillit për një “rritje të dukshme të fëmijëve të të gjitha moshave që paraqesin një gjendje inflamatore shumë-sistemore që kërkon kujdes intensiv në të gjithë Londrën dhe gjithashtu në rajone të tjera.”

Mjekët në të gjithë Shtetet e Bashkuara theksuan që numrat, të cilët përfaqësojnë fëmijët e shtruar në Nju Jork nga 17 Prilli deri më 1 Maj, janë shumë të vogla.

Ata theksuan se shumica e fëmijëve të infektuar me koronavirus kanë simptoma të buta ose aspak. Ata gjithashtu vunë re se ata janë herët në studimin e tyre dhe se është e mundur që gjendja inflamatore të mund të shkaktohet nga diçka tjetër përveç covid-19.

Craig Sable, shefi i departamentit të asociuar i kardiologjisë në Sistemin Kombëtar të Shëndetit të Fëmijëve në Qark, tha se shumë nga fëmijët me sëmundje të ngjashme të përshkruara nga kolegët evropianë janë rikuperuar, por se është e paqartë nëse ata do të pësojnë pasoja afatgjata.

Sëmundja Kawasaki tradicionalisht prek fëmijët më të rinj se 5 vjeç dhe përfshin inflamacion të enëve të gjakut në të gjithë trupin. Nuk ka kurë, por mjekët kanë qenë shumë të suksesshëm në përdorimin e mjeteve të tilla si antikoagulantët dhe antitrupat për të ndihmuar shumicën e fëmijëve të shërohen.

Demetre Daskalakis, zv.komisioner për kontrollin e sëmundjeve për Departamentin e Shëndetit të Qytetit të Nju Jorkut, u bëri thirrje mjekëve që të shohin raste të tilla t’i raportojnë menjëherë./Washington Post/(M.Q/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *