Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Samiti i Liderve të Ballkanit Perëndimor, Albin Kurti kundër “mini-Shengenit”: Propozova të krijojmë një marrëveshje të re të quajtur SEFTA

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar përmes një postimi në Twitter në lidhje me Samitin e Liderve të Ballkanit Perëndimor të mbajtur në Tiranë ditën e sotme.

Kurti bën me dije se propozoi në takim krijimin e një marrveshje të re të quajtur SEFTA, (Marrëveshja e Tregtisë së Lirë të Evropës Juglindore), por ndryshe nga “mini-Shengeni”, të monitorohet nga Bashkimi Evropian për të pasur një treg të përbashkët që punon në mënyrë të drejtë.

“Në samitin e sotëm në Tiranë thashë që duhet të azhurnojmë dhe përshpejtojmë anëtarësimin në BE. Për këtë qëllim ne duhet të ndryshojmë kornizën aktuale të bashkëpunimit ku Kosova trajtohet vazhdimisht padrejtësisht dhe padrejtësisht. Unë propozova që të krijojmë një marrëveshje të re të quajtur SEFTA.

SEFTA (Marrëveshja e Tregtisë së Lirë të Evropës Juglindore) do të modelohet në Marrëveshjen aktuale të EFTA-EEA me strukturë të ngjashme, por me përfshirje të drejtpërdrejtë të BE-së për të siguruar që të gjithë anëtarët të jenë në përputhje me marrëveshjen për të pasur një treg të përbashkët që punon në mënyrë të drejtë.

Samitet speciale mund të mbahen në 2024 dhe 2027 për të vlerësuar nivelin e gatishmërisë për anëtarësim të plotë në BE. Kosova dëshiron integrim dhe bashkëpunim me rajonin, por vetëm si një anëtare e barabartë dhe me një rrugë të qartë drejt anëtarësimit të plotë në BE”, shkruan Kurti në Twitter.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.