Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Arrèstôi “peshqit e mëdhenj” në shtetin e saj, emërohet kryeprokurore e Europës

Puna e saj në krye të agjencisë së respektuar të antikôrrùpsionit të Rumanisë, ADN është shpërblyer për Laura Codruta Kovesi e cila ndëshkoi ministrat e qeverisë dhe kryetarët e bashkive, duke marrë vëmendjen e Parlamentit Evropian, organi i parë i BE që drejton hètímet pènále.

Nga sot ajo do të jetë prôkùrori i parë publik i Evropës ndëra përkon me plot 18 që shënuan rënien  e qeverisë rumunë pikërisht nga hètimet e saj.

“Zyra e re do të rezultojë në më shumë hètime dhe më shumë ndjekje pènale, si dhe një mbrojtje më të fortë të sundimit të ligjit në BE. Pika kryesore për sukses do të jetë besimi i qytetarëve në institucionin tonë”, tha prokurorja popullore.

Kovesi do të drejtojë organizatën nga Luksemburgu, e ndihmuar nga një prokuror prej secilit vend anëtar, megjithëse hètimet do të drejtohen nga prokurorë të përkushtuar në shtetet anëtare.

Ndërkohë pritshmëritë për Kovesit për ndëshkimin e personave që abuzojnë me pùshtetin janë të mëdha dhe në luftën ndaj kôrrùpsionit, janë të mëdha.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *