Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesorePolitikëShëndetiTe FunditTe Gjitha

Rritet bilanci nga koronavirusi në Itali, shkon në 10 numri viktimave. Konfirmohet infektimi i parë në Jug të vendit

Ka  shkuar në 10 numri i viktimave të konfirmuara për koronavirusin në Itali. Viktimat e fundit është mbi tetëdhjetë vjeç. Të dhënat e reja u siguruan nga komisari i jashtëzakonshëm Angelo Borrelli gjatë konferencës për shtyp për mbrojtjen civile. Katër infeksione të reja: një në Palermo, dy raste në Toscana dhe rasti i parë në Liguria, një grua 70-vjeçare në Alassio (sipas raporteve nga Rajoni).

322 janë infektuar në Itali me Coronavirus. Epidemia ka sjellë ngjitjet në të gjithë botën përtej pragut 80 mijë (pothuajse 78 mijë vetëm në Kinë). Ky është raporti i azhurnuar për koronavirusin në Itali.

Të gjithë ata që kanë qenë në 14 ditët e fundit në zonat ‘vatër ’të Italisë – pra në 10 bashkitë Lombardë dhe në Vo E Euganeo – duhet ta komunikojnë këtë me ASL-në e cila ka“ mbikëqyrje shëndetësore ”dhe“ izolim të mirëfilltë ”në shtëpinë e tyre. Kjo është ajo që parashikon drafti i rregullores së re, për të cilën ANSA ka lexuar ndërsa  qeveria po zhvillon për të standardizuar sjelljen e rajoneve jashtë zonës së infektimit.

Turisti nga Bergamo me pushime në Palermo i cili u pranua në spitalin Cervello natën e kaluar rezoltoi  pozitiv për koronavirusin. Karantina është rregulluar për njerëzit që kanë qenë në kontakt të ngushtë. Ky është rasti i parë i koronavirusit i gjetur në Italinë Jugore.

Ndërkohë është shënuar edhe rsati i parë me koronavirus në Barcelonë dhe është  një grua 36-vjeçare italiane që banon në Spanjë. Ajo sapo ishte kthyer nga një udhëtim në Itali midis Bergamo dhe Milano.

ËHO, bota nuk është e gatshme të përballet me Coronavirus – Bota “thjesht nuk është e gatshme” për t’u marrë me përhapjen e epidemisë së koronavirusit. Ky është paralajmërimi i shefit të misionit të OBSH në Kinë, Bruce Aylëard, nga Gjeneva

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *