Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Rivendosja e vizave për Shqipërinë, zbardhen diskutimet në Parlamentin holandez

Pas vendimit të marrë nga shumica e parlamentit holandez për rikthimin e vizave me Shqipërinë, dhe aludimeve nëse deputetja holandeze e CDA, Van Torenburg, që nisi procesin është ekstremiste apo ksenofobe, zbardhen diskutimet e deputetëve të Parlamentit të Holandëz në seancën që vendosi rikthimin e regjimit të vizave për Shqipërinë.

Sipas një procesverbali të diskutimeve, të siguruar nga Syri.net, deputetja Van Toorenburg, e CDA paraqet situatën e rëndë përsa i përket nivelit të krimit të organizuar shqiptar në Holandë.

Toorenburg paralajmëron se edhe vende të tjera të BE mund të kërkojnë të njëjtën gjë për Shqipërinë.

Fjala e deputetes Van Toorenburg të CDA:

“Që nga momenti i që është kërkuar ky debat në nëntor 2017, lajmet shqetësuese rreth bandave shqiptare në Holandë vetëm janë rritur vetëm.

Doli edhe një term i ri, pra “krimi i lartë”. Kriminelët shqiptarë veprojnë nga apartamente në Roterdam, në mënyrë që të mos dalin jashtë. Ato nuk mund të kontrollohen nga ekipet e vëzhgimit. Ata paraqiten si turistë, por në ndërkohë qëndrojnë pafundësisht. RIEC në Amsterdam dyshon se gjashtë herë më shumë shqiptarë janë duke qëndruar në Holandë sesa janë regjistruar.

Që kur ky debat është shpallur, këta shqiptarë kanë qenë gjithashtu shumë negativ në lajme në një mënyrë tjetër. Ata nuk janë vetëm “alpinistë” në ndërtesa të larta, por edhe në kamionë në rrugën e tyre për në Angli. Kryetari i bashkisë së Moerdijk ka ngritur alarmin për këtë.

Pastaj u premtoi se ministri do të bisedonte me kryetarin e komunës. Do të doja të dija se cilat janë rezultatet e atyre bisedave dhe nëse janë bërë tashmë marrëveshje për t’i ndaluar më mirë këta njerëz.

Po flasim për bandat kriminale, por ekziston një lidhje shumë e qartë me “alpinistët”.

Ata janë të dy grupe që papritmas thonë se janë turistë kur kapen. Pastaj bëhet shumë e vështirë për policinë që të bëjnë diçka për këtë, sepse ata aktualisht kanë të drejtën të udhëtojnë lirisht. Nuk ka më kërkesë për vizë. Prandaj, ky është një problem serioz. Që nga heqja e kërkesës për viza në vitin 2010, krimi shqiptar i organizuar është bërë shumë i madh dhe shumë i rrezikshëm në Evropën Perëndimore. Vështrimi i ngadalshëm nuk është më opsion.

Është vendosur një procedurë e emergjencës frenuese: pezullimi i heqjes së kërkesës për vizë. Procedura e frenimit emergjent është e mundur kur heqja e atij detyrimi për viza ka çuar në efekte të papritura. Kjo është gjithashtu e qartë në letrën e ministrit. Dhe ne mendojmë se është shumë e qartë: nëse diçka ka një efekt negativ, atëherë është së paku krimi i organizuar i shqiptarëve. Mund ta quajmë të paktën “një efekt negativ”?

Dhe le të mos injorojmë që dy ministra kanë shkuar në Shqipëri javën e kaluar për të folur për problemet atje.

“Duket të jetë,” shkroi ministri, “ndoshta pak mbështetje për pezullimin e lirisë së vizave, dhe ne nuk jemi të vetmit që mund të tërheqin frenat e emergjencës”. Megjithatë unë do të doja të thërras qeverinë që të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për ta arritur këtë. Sepse nuk mund ta imagjinoj që ne jemi i vetmi vend që preket. Apo është rasti, sepse ndërkohë ne në Holandë kemi degjeneruar shumë në një gjendje narkotike, në të cilën ata mendojnë se është një vend i këndshëm për të qenë?
Ne mendojmë se duhet të ketë një kërkesë për viza për shqiptarët shumë shpejt, derisa vendi të ketë rregullat e veta. Dhe sigurisht që jemi kurioz për raportin e Komisionit Evropian për Shqipërinë. Unë e kuptoj se do të shfaqet në fund të majit. Por në ndërkohë, le të bëjmë çdo përpjekje për ta bërë efektiv frenimin e emergjencës.

Cilat janë opsionet tona? Ti largojmë ata pa dyshim? Sepse le të ballafaqohemi me këtë: nëse ata vërtet kanë diçka serioze, nëse kemi të bëjmë me një vrasës të policisë shqiptare, atëherë nuk mund t’i deportojmë ata në Shqipëri, sepse ata kanë një sistem të drejtësisë penale disi të vështirë në Shqipëri. Epo, mendoj! Nuk mund të ndodhë që njerëzit të lejohen të udhëtojnë lirshëm në këtë pjesë të Evropës dhe se nuk mund t’i kthejmë më pas njerëzit sepse ata kanë një sistem të drejtësisë penale disi të fortë atje.”

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.