Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Rivaliteti i miliarderëve/ Çfarë është Facebook? Elon Musk çaktivizon faqet e dy kompanive të tij: Është kufiri. Ndikimi i FB-së po ngadalësohet.

Pjesa më e madhe e lajmeve këtë javë u përqendrua në atë që CEO i Facebook Mark Zuckerberg bëri ose nuk bëri kur zbuloi se Cambridge Analytica kishte fituar qasje të paautorizuar në informacione rreth dhjetëra miliona përdorues të Facebook duke u marrë të dhënat.

Pas këtij lajmi Facebook u përball me kritika të forta për shkelje të privacisë së përdoruesve, ndërsa humbi në bursë miliarda dollar.

Por nuk ka mbaruar me kaq furtuna ndaj ‘Facebook’. Kështu miliarderi Elon Musk iu bashkua një fushate për fshirjen e ‘Facebook’ duke fshirë emrat e kompanive të tij në rrjet.

Musk shkroi  të Tëitter në mëngjesin e së premtes, duke iu përgjigjur një shkrimi nga bashkëthemeluesi i ËhatsApp, Brian Acton, me pyetjen: “Çfarë është Facebook?”

Minuta më vonë, të dyja faqet në Facebook të Tesla dhe SpaceX ishin çaktivizuar. Një zëdhënës i Tesla nuk pranoi të komentojë mbi motivimin.

Facebook është përballur me një sulm të kritikave nga zyrtarët e zgjedhur, ish-punonjësit, shtypi dhe përdoruesit e tij pas raportimit të Observer-it se informacioni personal rreth 50 milionë përdoruesve të Facebook-ut në Shtetet e Bashkuara u janë marrë kryesisht pa dijeninë apo pëlqimin e përdoruesve të dhënat.

Por Musk ka kohë që ka pasur një marrëdhënie të jo të mirë me shefin ekzekutiv të Facebook, Mark Zuckerberg.

Miliardierët rivalë kanë tregtuar gjithashtu shiritat mbi inteligjencën artificiale. Musk ka shtyrë kohë për rregullimin e UA, duke paralajmëruar se teknologjia përbën një “rrezik themelor për ekzistencën e civilizimit”.

Në korrik 2017, Zuckerberg iu drejtua pikëpamjeve të Musk në një transmetim në Facebook Live, duke deklaruar se përqëndrimi në “skenarët e fatit” ishte “vërtet negativ” dhe “shumë i papërgjegjshëm”.

Musk iu kthye, duke thënë: “Kam biseduar me Markun për këtë. Kuptimi i tij i subjektit është i kufizuar. ”

Sidoqoftë, përkushtimi i Muskut për fshirjen e Facebook nuk duket se shtrihet në Instagram, shërbimin e ndarjes së fotove në pronësi të Facebook ku miliarderi shpesh ndan vetitë dhe fotografitë e udhëtimeve, makinave dhe raketave të tij.

I pyetur për përdorimin e tij të vazhdueshëm të Instagram, Musk shkroi: “Është kufiri. Ndikimi i FB-së po ngadalësohet.

Elon Musk është drejtor ekzekutiv i kompanisë Space X dhe bashkëthemelues i Tesla, themelues i kompanisë Neurolink dhe The Boring Company.

Pasuria e Elon Muskut vlerësohet të jetë 20.8 miliardë dollarë, gjë që arriti të pozicionohet në vendin e 21-të në listën e amerikanëve më të fuqishëm nga revista Forbes në vitin 2017. (B.H/Faxweb)

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close