Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Merr fund shpresa! Ilaçi anti HIV nuk e trajton koronavirusin

Një ilaç që kuron sèmundjen HIV që konsiderohej si trajtim efikas për Còvid-19, nuk arrin të përmirësojë gjendjen e pacientëve me ínfeksion, thotë një studim britanik. Shkencëtarët e Universitetit Oxford përdorën lopinavir/ritonavir, por rezultatet treguan se nuk kishte asnjë efekt tek të shtruarit.

Iláçi anti HIV, i njohur si Kaletra dhe Aluvia është përdorur në spítalet e mbarë botës për të trajtuar sèmundjen, pavarësisht se nuk shfaqte asnjë shenjë tek pacíentët. Profesori Peter Horby foli për “House of Lords Science and Technology Comittee” duke thënë se rezultatet ishin pak a shumë të qarta.

“Ne i kemi parë rezultatet e lopinavir/ritonavir dhe nuk kanë treguar asnjë efekt. Është një tjetër iláç që është rekomanduar në shumë shtete, por e kemi parë se gjitashtu nuk funksionon”, tha ai.(A.M/Faxweb.al)

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *