Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Riatdhesimet nga Al-Hol/ Lleshaj: Sot shpëtuam 4 jetë, në fazën e dytë do të shpëtojmë edhe 20 të tjerë

Sot u dha lajmi I mirë se 4 fëmijë dhe nëna e 3 fëmijëve kanë arritur të dalin nga kampi Al-Hol ku nesër kthehen në Tiranë. Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, foli në Open në një lidhje direkte nga Bejruti.

Lleshaj tha se ky është një lajm i mirë dhe se së shpejti do të nisë hapi i dytë i operacionit duke sjellur fëmijë të tjerë në Shqipëri.

“Sot kemi lajmin e mirë se katër jetë u shpëtuan nga ai kamp i tmerrshëm. Gjithashtu edhe nëna e tre fëmijëve është kthyer. Operacioni ka nisur para një viti me shpëtimin e Alvinit. Të përfshirë janë shtete si Libani, Siri Shqipëria, një operacion mjaft i vështirë.
Bëhet fjalë për 50 shqiptarë të mbetur atje. Ne kemi kontaktuar fizikisht 20 kemi arritur të marrim 5″.- u shpreh Lleshaj.

A ka një datë konkrete për hapin e dytë?- e pyeti Eni Vasili.

“Nuk dua të jap një datë. Pasi data do t’na ngatërrojë.  Them se shpejti pasi ky është një operacion shumë i vështirë ku janë të përfshirë shumë aktorë. Unë siguroj që ne do të vazhdojmë me të njëjtën përkushtim. Faza e dytë pra është riatdhesimi i grupit tjetër që janë kontaktuar fizikisht pra 20 të tjerë. Presim që pas marrjes së dritës jeshile në ditët e ardhshme mendojmë se ky proces do marrë jetë. Nuk mund të japë datë fiks, sepse është një proces me shumë aktorë ”, tha Lleshaj.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *