Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

Replika të forta në Tiranë. Albin Kurti e pyet a dëshiron të na pushtosh sërish? Kryeministrja serbe i përgjigjet me ironi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka replikuar me homologen e tij serbe gjatë takimit të liderve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë, që u mbajt ditën e sotme.

Kurti kërkoi sot që marrëveshja e CEFTA-s të ripërcaktohet, në të cilën Kosova të trajtohej si shtet. Sipas Tanjug, Kurti gjithashtu i bëri thirrje Serbisë që të njohë Kosovën si shtet të pavarur.

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç u përgjigj duke thënë se formati aktual funksionon mirë dhe se nuk ka asnjë argument ligjor për të ndryshuar asgjë.

Sepse Kosova është pjesë e Serbisë”,- tha ajo. Brnabiç tha se Kosovën nuk e njohin pesë anëtare të BE-së dhe nuk është as anëtare e OKB-së, ndaj dhe nuk ka kuptim që të ketë status. Replikës së homologes serbe, Kurti iu përgjigj me një pyetje: “Çfarë do të bësh, a dëshiron të na pushtosh sërish?”.

Ndërsa Brnabiq u përgjigj: Pra ju mendoni se do të okupojmë territorin tonë?

(E.H/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.