Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Reforma Zgjedhore/ Zbulohet kush do ta drejtojë grupin e punës nga PD-së

Ditën e sotme, PD deklaroi se nesër do mbledh grupin e punës për Reformën Zgjedhore.

Opozita ka vendosur që grupi i punës për Reformën Zgjedhore të drejtohet në nivel politik nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi.

Nga PD do të jenë pjesë e grupit Oerd Bylykbashi, Ivi Kaso, Enkelejd Alibeaj, Clirim Gjata, Endri Hasa dhe Arben Ristani. Të gjitha partitë e koalicionit do të kenë përfaqësuesit e tyre në grup pune: LSI ka caktuar 3 përfaqësues; PR dhe PDIU nga 2 përfaqësues; PAA, PDK, LZHK, PBDNJ nga 1 përfaqësues.

Pavarësisht se klasa politike është shprehur pro Reformës Zgjedhore dhe kontributit të subjekteve politike në këtë proces, konstatohet se dita e nesërme do t’i gjejë mazhorancën dhe opozitën e bashkuar në dy tryeza të ndryshme ku në secilën do të flitet për të njëjtën gjë.

Kuvendi ka njoftuar mbledhjen e radhës e komisionit të Posaçëm këtë reformë rreth orës 09:30 të paradites, një tryeze në të cilën do të diskutohet për rrugët që do të ndiqen për hartimin e  Reformës Zgjedhore, ndërsa bie në sy fakti se opozita e bashkuar do të zhvillojë në të njëjtin orar një mbledhje të grupit të punës që do të marrë pjesë në këtë proces.

(K.H/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *