Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Reforma në Drejtësi të përfundojë”, zbardhet deklarata e plotë e Merkelit: Mbështesim çeljen e negociatave në Mars me Shqipërinë

Zyra e kancelares gjermane ka zbardhur takimin me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Na fjalën e saj Merkel ka vendosur theksin te pasojat që la pas tërmeti i 26 Nëntorit, teksa tha se Gjermania do të japë  ndihmën e saj në konferencën e donatorëve.

Po ashtu ajo foli në konferencën e përbashkët për shtyp dhe për procesin e integrimit të Shqipërisë, që sipas kancelares do të mund ti jepet një shtysë përpara në muajin Mars, ku ka dhe një mbledhje të Këshillit Europian.

Pjesë nga fjala e Merkel:

Mirëmëngjes, zonja dhe zotërinj! Ju mirëpres në takimin për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Jam e kënaqur që kemi mundësinë të flasim bilateralisht sot në fillim të vitit.

Në funksion të këtij takimi, kam një nevojë të veçantë për të kujtuar tërmetin që ndodhi në Shqipëri në 26 nëntor, ku shumë njerëz kanë humbur shtëpitë e tyre dhe kishte mbi 50 viktima.

Unë jam e kënaqur që Komisioni Evropian ka thërritur një konferencë të donatorëve më 17 shkurt për të ndihmuar në rindërtimin e vendit. Gjermania do të marrë pjesë në këtë konferencë të donatorëve. Bashkëpunimi dhe dobia në rajon ishte vërtet mbresëlënëse, pavarësisht se ajo ka qenë një goditje e fortë për Shqipërinë.

Ne folëm për një numër të madh temash, që lidhen dhe me marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve, si dhe reformat që do të ndërmarrë Shqipëria.

Dua të them qartë se tashmë janë arritur shumë, veçanërisht në lidhje me reformën gjyqësore. Kjo reformë tani duhet të vazhdohet në mënyrë që të përfundojë, pasi është një përbërës kryesor në çështjen e së ardhmes së Shqipërisë.

Për qeverinë gjermane, dua të them që jemi qartë në perspektivën e BE-së për Shqipërinë dhe tërë Ballkanin Perëndimor. Ne dëshirojmë që këto vende të anëtarësohen në Bashkimin Evropian.

Mbi të gjitha, ne dëshirojmë që ne të arrijmë një marrëveshje në Këshillin Evropianm në mbledhjen e ardhshme që do të mbahet në Mars, për të hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe gjithashtu me Maqedoninë e Veriut. Të dy vendet kanë arritur një marrëveshje të madhe. Ne e morëm këtë pozicion në Këshillin e fundit Evropian, dhe do të punojmë shumë për të marrë rezultatet që duam në Mars.

Unë besoj se e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian, dhe kjo nuk do të ishte vetëm në interesin e tyre. Sepse kushdo që shikon hartën, kush e njeh kontekstin gjeopolitik, e di që është mirë për të gjithë nëse një ditë vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë shtete anëtare të Bashkimit Evropian.

Ndërkohë në fjalën e tij kryeministri shqiptar u shpreh se ndihej borxhli, që Merkel i kishte rezervuar hapësirë për ta takuar.

“Faleminderit kancelare, të jam borxhli për kohën që ke gjetur për të më takuar. Kam ardhur këtu për t’ju folur kryesisht për konferencën e donatorëve, pasi Shqipëria ka një nevojë të madhe për të marrë mbështetje nga të gjithë miqtë dhe partnerët e saj në procesin e vështirë të rindërtimit

Ju falënderoj shumë për solidaritetin tuaj dhe për interesin tuaj, si dhe për pjesëmarrjen e të gjitha strukturave të shpëtimit nga Gjermania dhe vendet e rajonit. Ishte shumë lehtësim për ne, për popullin shqiptar.

Unë jam gjithashtu shumë i kënaqur që do të flasim për perspektivën e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Roli i Gjermanisë dhe roli juaj personal kanë qenë një mbështetje e jashtëzakonshme në mënyrë që drita jeshile të jepet që ky proces të përparojë”, është shprehur Rama mes të tjerave.

(E.K/Faxweb.al)

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *