Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Lajme të mira nga Britania/ “Avullon” vala e dytë e Covid-19, fillon rënia e numrit të personave të infektuar me koronavirus, si paraqitet raporti i vdekjeve dhe shtrimet në spital (Shifrat)

Vala e dytë e koronavirusit në Britani duket se po ‘avullon’, pasi numri mesatar i testeve pozitive ditore ka rënë për herë të parë në një muaj.

Numri i rasteve të reja të numëruara çdo ditë u ul nga mesatarisht 16,398 në 11 Tetor në 16,231 ditën tjetër, duke shënuar për herë të parë rënie që nga 11 Shtatori pas një muaji në rritje të vazhdueshme.

Rastet e përditshme të javës që përfundoi me 12 tetor ishin 5 përqind, ndërkohë që një javë më parë ishin në një rritje prej 43 përqind.

Të dhëna të veçanta gjithashtu tregojnë se nivelet e infeksioneve kanë filluar të bien në disa nga zonat më të prekura, duke përfshirë Neëcastle, Nottingham dhe Manchester.

Pranimet në spital po rriten me vetëm një të pestën e shpejtësisë që kur Mbretëria e Bashkuar u godit nga vala e parë e Covid-19, kur ata u trefishuan brenda një jave, dhe vdekjet gjithashtu kanë një numër shumë të vogël, tregojnë statistikat.

Shifrat mbështesin pretendimet se rilindja e sëmundjes është më shumë një valë, sesa një valë e dytë e plotë dhe mund të mos sjellë numrin dërrmues të pacientëve me virus dhe fatalitetet që ekspertët kanë frikë.

Të dhënat zyrtare tregojnë se numri i pacientëve Covid-19 që pranohen në spital po rritet dukshëm më ngadalë sesa ishte në valën e parë në mars dhe prill.

Por në periudhën më të fundit 10-ditore – midis 6 tetor dhe 15 tetor – pranimet u rritën me vetëm 42 përqind në krahasim, nga 693 në 988.

Shkalla më e ngadaltë e rritjes së pranimeve në spital është një nga mënyrat më të besueshme për krahasimin e shpejtësisë së shpërthimit të virusit me atë të Marsit dhe Prillit.

Pranimet do të rriten më ngadalë këtë herë sepse ka më pak raste në përgjithësi – deri në 28,000 njerëz po kapin virusin çdo ditë vetëm në Angli, krahasuar me midis 100,000 dhe 150,000 në fund të Marsit – dhe potencialisht edhe për shkak se grupe të ndryshme njerëzish po infektohen tani.

Një shumicë e infeksioneve që diagnostikohen në Angli për momentin janë tek të rinjtë, të cilët kanë dukshëm më pak të ngjarë të zhvillojnë simptoma ose sëmundje të rëndë nëse kanë koronavirus.

Numri i vdekjeve është zakonisht masa e fundit që rritet dhe vjen tre deri në katër javë pas rritjes së rasteve për shkak të kohës që u duhet njerëzve që të sëmuren rëndë pas kontraktimit të sëmundjes dhe më pas kohës që ata kalojnë në spital.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *