Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Qeveria e re në Kosovë, reagon Richard Grenell: Mezi pres të rifillojë dialogun me Serbinë

Richard Grenell ka përshëndetur qeverinë e re të Kosovës duke thënë se mezi pret që të rifillojë dialogun me Serbinë. I dërguari i posaçëm presidencial për negociatat për paqen në Serbi dhe Kosovë, Richard Grenell lëshoi fjalinë e mëposhtme pas votimit të sotëm në Asamblenë Kombëtare të Kosovës:

“Ne e mirëpresim qeverinë e re të Kosovës dhe mezi pres që partneriteti me ta të rifillojë dialogun me Serbinë.”

Kosova do të ketë qeveri të re, të kryesuar nga Abdullah Hoti. Me 61 vota pro, 24 kundër dhe 1 abstenim Kuvendi i Kosovës i ka dhënë të drejtën përfaqësuesit të LDK-së të qeverisë vendin. Pas vendimit ka reaguar menjëherë edhe Ambasada Amerikane në Kosovë e cila uron miratimin e qeverisë së re dhe shprehet se mezi po presin të punojnë me qeverinë e Hotit.

“Urime për formimin paqësor të qeverisë së re. Ne mezi presim që të punojmë me qeverinë Hoti për të vazhduar punën e rëndësishme për paqen, drejtësinë dhe prosperitetin, përfshirë përpjekjet për forcimin e marrëdhënieve rajonale dhe luftimin e COVID-19. “

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *