AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Qendrimet ndryshe të Gjermanisë dhe Francës në lidhje me zgjerimin, përgjigjet Macron: Ato kanë vrullin e tyre, ne…

Presidenti Emmanuel Macron në një deklaratë për mediat, i pyetur në lidhje me qëndrimin e tij, kundër zgjerimit të BE-së, dhe automatikisht kundër Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, gjë që e ndau atë nga qendrimi i Gjermanisë, deklaroi se nuk duhet të bëhemi pesimistë.

Sipas tij duhet të ndërtojmë aleanca dhe të mendohet mirë se ku do të kryhen investimet. Macron shtoi se Gjermania ka  vrullin e saj në lidhje me procesin e zgjerimit, por shtoi se dhe se do të vijohet dialogu, ndërkohë që nuk është pesimist.

Cila ka qenë marrëdhënia mes Francës dhe Gjermanisë, kur ju jeni kundër zgjerimit, ndërkohë që Gjermania ka pasur një tjetër mendim?

“Do doja të gjithë të ishin të bashkuar, të ndajmë përgjegjësitë tona, ambiciet, në mënyrë që të ecim para çështje pas çështje, kjo është ajo që jamë përpjekur të shpjegoj. Kam dashur të tregoj qëndrimet e mia. Franca duhet të luajë rolin e saj.

E kam përmendur kur kemi pasur edhe Këshillin e Ministrave. Kam invesutar tek marrëdhënie bilaterale ndërmjet shteteve, midis Gjermanisë dhe Francës. Në momentin që Parisi dhe Berlini nuk bien dakord bëhet fjalë për diçka shumë të vështirë. Nëse shikoni qarkun politik dhe ekonomin ato janë të ndryshëm. Ka disa gjëra të cilat nuk mund të përkthehen. Duhet dëgjura më vemëndje fjalët e përdorura nga të tjerët. Nëse kthehem dy vite prapa, shumë njerëz kanë menduar se unë po ëndërroja. Ndoshta mund të kenë qenë koncepte të ndaluar të cilat nuk mund të imagjinohen. Kur fola lidhur me konceptin e mbrojtjes së BE-së, disa menduan se unë mund të isha i çmendur. Duhet të ndërtojmë aleanca. Europa nuk duhet ti hubasë ambiciet e saj, vullnetin, gatishmërinë. Ato kanë vrullin e tyre, ne do ta vijojmë këtë dialog dhe nuk jam pesimist të lidhje me këtë.

Ne po ecim para në drejtimni e duhur, na duhet kohë fuqi, zgjedhje strategjike, ku duhet të besojmë që të investojmë më shumë, të marrim vendimet e duhura se ku duhet të investojmë.

Besoj se Gjermania dhe Franca duhet të vazhdojnë marrdhëniet e tyre, nuk duhet të përfshihemi nga pesimizmi. Duhet të vijojmë dialogun.”– u shpreh Macron.

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *