Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Del máshtrimi/ U tha se vajza e Putin bëri vaksinën e Covid, por në video është …

Qendra Kombëtare e Kërkimit Gamaleya e Rusisë në partneritet me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse ka regjistruar váksinën e parë COVID në botë. Ndërsa bëri njoftimin sot, Presidenti rus Vladimir Putin tha: “Këtë mëngjes, për herë të parë në botë, u regjistrua një váksinë kundër koronavirusit të ri”.

Ai ka siguruar efikasitetin e váksinës duke deklaruar se njëra nga dy vajzat e tij ka bërë váksinën dhe është në gjendje të qëndrueshme. Menjëherë pas kësaj, një video filloi të qarkullonte në mediat sociale me pretendimin se ajo tregon që vajza e Putinit po váksinohej.

“Rusia ka zhvilluar váksinën e parë të koronavirusit. Vajza e Putinit merr váksinën e parë COVID-19”, thuhet në titullin e një postimi të tillë.

Megjithatë pretendimi është i rrèmë. Videoja nuk tregon vajzën e Putinit. Një kërkim i ‘Reverse Image’ bëri që dilte hapur se video në Youtube, i përket datës 26 qershor 2020.

Prandaj, nuk tregon që vajza e Putinit të váksinohej. Në të vërtetë në video është një vullnetare e quajtur Natalia. Më poshtë është një krahasim i fotografisë së Natalisë (mes) me fotot e dy vajzave të Putinit: Maria Vorontsova (majtas) dhe Katerina Tikhonova (djathtas):

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *