Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

‘Lufta’ për Durrësin/ Abilekaj bën parashikimin për qarkun problematik: Beteja do të jetë e vështirë, votat shkuan majtas nga faktorë jo legjitim

I ftuar në emisionin ‘Pushteti’, analisti Enton Abilekaj foli në lidhje me sfidën që Partia Demokratike ka në qarkun e Durrësit me drejtuesin politik Edi Palokën. Sipas tij dosja 339 ka ndikuar në rezultatet e Durrësit, sepse ky qark ka qenë në përgjithësi i Partisë Demokratike.

“Durrësi ka pasur shumë lëvizshmëri, ka qenë deri në 2001 bastion i Partisë Demokratike. Në 2001 pati një ndryshim i cili u ndikua nga faktorë jolegjitim. Kemi pasur një kandidat të Partisë Demokratike në 2001 që ka dhën dorëheqjen dhe nga 11 kandidatët e Partisë Demokratike fitoj vetëm njëri që mundi të ruante votat dhe që atëherë ne kemi pasur shumë ndryshime në Durrës.

Për faktin se futja e Vangjush Dakos në lojë dhe e gjithë faktorëve që solli ai e ndryshoi lojën.

Mënyrat nuk e di se si një pjesë e tyre janë të qarta pas publikimit të dosjes 339 ndikuan shumë që Durrësi të ketë  rezultate të papritura në një zonë që në përgjithësi ishte zonë e djathtë, një qark që ishte në përgjithësi i Partisë Demokratike tani nuk mund të quhet më i Partisë Demokratike dhe besoj që beteja që ka PD tani në Durrës dhe z.Paloka do të jetë prapë shumë e vështirë, pavarësisht se z. Daku nuk është aty ka shkuar krahu i tij i djathë Ardjan Çela”- u shpreh Abilekaj.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.