Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Punëtorët në Greqi derdhen në qendër të Athinës për të protestuar, ja të gjitha kërkesat që kanë

Episode me molotov ndodhën në protestën e organizuar në kuadër të Ditës së Punës në qendër të Athinës. Kjo pasi sindikatat dhe federatat në të gjithë vendin hynë në  grevë  për të festuar Ditën e Punës.

Ndërkohë, protestuesit hodhën bojë edhe në Bankën e Greqisë. Në Athinë, tubimet në Sheshin Klafthmonos filluan në orën 11:00. dhe thirrja u bë nga ADEDY, dhe EKA, së bashku me një numër sindikatash dhe federatash, të tilla si POEDIN, POTHA, mësuesish, etj.

Ndër të tjera, ADEDY shprehet në një njoftim përkatës se “qeveria me projekt-ligjin e punës, i cili i paraqet Parlamentit, parashikon, ndër të tjera, sa vijon:

– Heqjen e periudhës tetë orëshe dhe pesë ditore me institucionalizimin paralel të punës dhjetë orëshe.

-Heqja e marrëveshjeve kolektive.

– Kontrolli i Regjistrit të anëtarëve dhe procedurave të tyre nga shteti dhe punëdhënësit.

-Pengesa e së drejtës për grevë .

– Transformimi i veprimit sindikal në një vepër personale “.

Presidenti i SYRIZA-s, Alexis Tsipras, gjithashtu mori pjesë në tubime. Tsipras deklaroi se punëtorët duhet të mbrojnë të drejtën për të pasur një jetë të dinjitetshme.

“Beteja kryesore për të mbrojtur të drejtën e punëtorëve dhe shumicën popullore për jetë dhe dinjitet. Përgjigja aktuale e punëtorëve me pjesëmarrjen e tyre masive në grevë është një mesazh: kjo është një betejë e lartë që mbron të drejtën e punëtorëve dhe shumicën popullore për jetë dhe dinjitet. Dhe këtë betejë do ta vazhdojmë deri në fund “,  tha ndër të tjera, presidenti i SYRIZA-Aleanca Progresive,  Alexis Tsipras.

“Ndërsa në të gjithë botën pandemia po çon qeveritë të kuptojnë se nevojat njerëzore, jeta njerëzore, janë mbi fitimet, në Greqi qeveria e Z. Mitsotakis po lëviz në drejtimin e kundërt dhe po përpiqet të përdorë pandeminë si një mundësi për të imponuar sa më shumë ligje jopopullore, duke u bërë qeveria më reaksionare greke, që ka sjellë ligjet më të ashpra ndonjëherë në çështjet e punës, heqjen e tetëorarshit. Na kthen në kohë shumë të vjetra”,  vuri në dukje Tsipras.

Ai shtoi se dita tetë-orëshe është shënuar nga lufta e pandërprerë e punëtorëve, që nga viti 1886, nga protestat e punëtorëve në Çikago në Shtetet e Bashkuara, ku u vendos kremtimi i 1 Majit.

(E.H/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.