Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Vráù kryeministrin serb, publikohet raporti i komandantit që másákroi 58 anëtarët e familjes Jashari

Kryetari i Republikanëve të Kosovës Faton Kurti, ka publikuar raportin serb për sùlmin dhe vrásjèt ndaj familjes së komandantit legjendar Adem Jasharit. Aty thuhet se sùlmín mízòr e kreu Milorad Ulemek, komandant i Njësisë së Operacioneve Speciale, e cila vepronte direkt nën direktivat e Stanishiçit dhe Milosheviçit.

Sùlmí mbi kullën e Jasharajve, nisi më 5 Mars të vitit 1998 dhe përfundoi më 7 Mars, me vrásjèn e 58 anëtarëve të familjes, përfshirë edhe fëmijët. Forcat serbe i kishin rrethuar me tánke, ármátim të rèndè e madje edhe helikopterë, pas dy dështimeve të mëparshme për të eleminuar Adem Jasharin.  E vetmja e mbijetuar nga ky sùlm, ishte Besarta Jashari, vajza e Hamzë Jasharit.

Kryetari i Republikanëve të Kosovës, Kurti ka kërkuar èkstrádimin nga Serbia të Ulemekit, për gjenocid kundër 58 anëtarëve të familjes Jashari.

Reagimi i Kurtit në Facebook: Raporti origjinal serb për sùlmin dhe vrásjèn e kryer ndaj familjes Jashari! Në këtë raport, flitet se si dhe kush e sùlmòi dhe másákroi Familjen e Jasharëve. Aksionin mízòr ndaj Familjes Jashari e kanë kryer, Milorad Ulemek, komandant i njësisë – JSO – Njësia e Operacioneve Speciale, e cila vepronte direkt nën direktivat e Stanishiçit dhe Milosheviçit.

Milorad Ulemek është dènùar për vrásjèn e kryeministrit serb, Zoran Gjinçiç – por kurrë nuk u dènùa për másákrën ndaj Familjes Jashari ku u masákruan mízorisht 58 anëtarë.

Në fund të këtij raporti, flitet për „suksesin e madh“ të kësaj njësie speciale dhe ku asgjësuan 66 „tèrròristë“ (siç e quanin këta krímínel çdo Shqiptar) – por realiteti ishte se ata vranë gjithsej pesëdhjetë e tetë persona e në mesin e tyre tetëmbëdhjetë ishin gra dhe dhjetë fëmijë nën moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare. Këtij sùlmí i mbijetoi Besarta Jashari (asokohe 11 vjeç).

Republikanët e Kosovës e kërkojnë èkstrádimin nga Serbia të kriminelit Milorad Ulemek, komandantit të Njësisë të Operacioneve Speciale i cili kreu gjenocid ndaj Familjes Jashari. Duam drejtësi për familjen Jashari.

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *