Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Publikohen pamjet, momenti kur SHBA vret gjeneralin e forcave elite të Iranit (VIDEO)

Ky është momenti që dy gjeneralë të Gardës Revolucionare Islame u vranë në sulmin ajror amerikan në aeroportin e Bagdadit Nga bombardimi mbeti i vrarë edhe Gjenerali Qasem Soleimani, kreu i forcave elite të Gardës Revolucionare të Iranit.

Pamjet e filmuara pranë aeroportit dhe të shpërndara nga stacioni televiziv irakian AhadTV tregojnë një shpërthim të madh pasi njëra nga dy makinat u shkatërrua nga raketat precize të premten në mëngjes.

Gjeneral brigade Hussein Jafari Nia dhe gjeneralmajor Hadi Taremi janë në mesin e të vdekurve nga agjensia gjysmë zyrtare Fars, së bashku me kolonelin e Gardave Shahroud Mozaffari Nia dhe Kapiten Waheed Zamanian.

Abu Mahdi al-Muhandis, zv / komandant i Forcave të Mobilizimit Popullor të Irakut me qendër në Irak, ishte gjithashtu midis viktimave.

Mohammad al-Shibani, dhëndri i Muhandis, thuhet gjithashtu se ka vdekur së bashku me Heydar Aliun, Muhamed Reza al-Jaberi dhe Hassan Abdul Hadi, të gjithë figurat e larta të PMF.

Irani ka premtuar një ‘hakmarrje shkatërrimtare’ dhe ‘xhihad’ ndaj Shteteve të Bashkuara pas sulmit.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *