Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Provat e para rezultuan pozitive, ky është ilaçi i ri që pritet t’i japë zgjidhje kancerit të avancuar të trurit

Dy njerëz me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe imunoterapisë. Në një rast, tumori kërcënues për jetën duket se është zhdukur.

Mjekët në Institutin e Kërkimit të Kancerit dhe spitalin Royal Marsden në Londër paralajmëruan se ky ishte një studim shumë i hershëm, por thanë se ishte e pazakontë të kesh një përgjigje kaq të mirë tek pacientët në një provë të hershme.

Sipas Guardian, dhjetë pacientë u regjistruan në provën e fazës I të quajtur Ice-Cap. Ata kishin glioblastoma të avancuar, një tumor në tru i ngjashëm me atë që vrau edhe djalin e presidentit amerikan Joe Biden, Beau.

Dy nga pacientët iu përgjigjën agjentit imunoterapik atezolizumab të kombinuar me ipatasertib, një ilaç i ri me precizion që mund të jetë në gjendje të zbardhë tumoret në sistemin imunitar. Shumica e pacientëve të zgjedhur për provën kishin tumore me defekte në gjenin e quajtur Pten, dhe në katër raste, përfshirë dy që u përgjigjën kaq mirë, gjeni Pten nuk funksionoi fare.

Ipatasertib bllokon një molekulë të quajtur Akt. Shkencëtarët të cilët paraqitën zbulimet e tyre në Shoqatën Amerikane për Kërkimin e Kancerit në takimin vjetor thonë se sinjalet e rritjes që përfshijnë Akt përdoren nga kanceret që nuk kanë një gjen funksionues Pten për t’u rritur dhe përhapur, gjë që shpjegon pse pacientët me defekte të Pten mund të përfitojnë më shumë nga kombinimi.

Hamish Mykura, 59, nga Ëest Sussex, ka parë që tumori i tij u zhduk nga skanimet. Ai u diagnostikua me glioblastoma në gusht 2018 dhe u referua në Royal Marsden për trajtim, i cili përfshinte kimioterapi dhe radioterapi, me operacion në spitalin e St George. Kur trajtimi pushoi së funksionuari dhe kanceri filloi të rritet në gusht 2019, ai u bashkua me provën Ice-Cap. Njëzet muaj më vonë, Hamish nuk ka kancer të dukshëm.

Dr Juanita Lopez, udhëheqësi i studimit, tha: “Ne besojmë se gjetjet tona hapin derën për zhvillimin e mëtejshëm të asaj që mund të bëhet një mundësi trajtimi për ndryshimin e gamec për disa pacientë me kancer agresiv të glioblastomës së trurit. Pacientët me glioblastoma kanë nivele shumë të dobëta të mbijetesës, dhe madje edhe më pak mundësi të reja trajtimi që vijnë, kështu që çdo përparim në rezultate do të ishte jashtëzakonisht i mirëpritur.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.