Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Protestuesit i vënë flakën burgut, arratisen 250-të të dënuar

Autoritetet indoneziane po kërkojnë më shumë se 250 të burgosur që u arratisën nga një burg në provincën e Papua-Perëndimit.

Ngjarja ndodhi të hënën ndërsa protestuesit dolën në disa qytete duke bllokuar rrugët dhe duke djegur ndërtesa përfshirë burgun.

Trazirat u shkaktuan nga ndalimi i studentëve Papuan në qytetin Surabaya për akuzat se ata nuk kishin respektuar flamurin indonezian.

Përforcimet e policisë janë dërguar në Papua përpara protestave më të planifikuara. Mijëra Papuanë morën rrugët e qyteteve duke përfshirë Sorong, Manokëari dhe Jayapura të hënën.

Burgu, në Sorong, u vu në flakë ndërsa u hodhën edhe  gurë në drejtim të të burgosurve, tha zëdhënësi i ministrisë së drejtësisë Marlien Lande.

“258 të burgosur shpëtuan dhe vetëm pesë prej tyre ishin kthyer deri në mëngjes,” tha Lande, duke shtuar se disa roje dhe punonjës u plagosën ndërsa përpiqeshin të ndalonin arratisjen, raporton BBC.

Papua, një ish koloni Hollandeze, e cila u deklarua e pavarur në vitin 1961, por fqinji i saj më i madh perëndimor më vonë mori kontrollin.

Një lëvizje separatiste vazhdon edhe sot e kësaj dite dhe autoritetet indoneziane janë përballur me akuzat për shkelje të të drejtave të njeriut në rajon.

Zemërimi i fundit buron nga një incident gjatë fundjavës që përfshin studentë Papuan në Surabaya, Java Lindore – qyteti i dytë më i madh në Indonezi.

Raportet thanë se ata nuk respektuan flamurin Indonezian para një konvikti gjatë festimeve të Ditës së Pavarësisë të Shtunën.

Të hënën policia sulmoi me gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë turmat. Protestat më pas u përhapën në pjesët e tjera të rajonit të Martën.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

A mendoni se duhet të hapen shkollat në 14 shtator sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *