Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Protesta për vrasjen me bombë të gazeteres, kryeministri jep dorëheqjen

Kryeministri i Maltës Joseph Muscat sonte konfirmoi se ai do të japë dorëheqjen pas protestave për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia.

Qeveria e tij është tronditur nga një hetim i vazhdueshëm për vdekjen e Caruana Galizia, e përshkruar si një ‘një grua ËikiLeaks’, e cila u vra në një bombë makine në tetor 2017.

Njoftimi i Muscat vjen pavarësisht se deputetët e tij i dhanë mbështetjen e tyre unanime në një takim urgjent më parë të Dielën.

Në një mesazh televiziv të Dielën në mbrëmje, Muscat tha se ai do të hiqte dorë nga drejtuesi i Partisë qeverisëse të Punës më 12 janar dhe se “në ditët në vijim do të jap dorëheqjen si kryeministër”.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close