AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Protesta për vrasjen me bombë të gazeteres, kryeministri jep dorëheqjen

Kryeministri i Maltës Joseph Muscat sonte konfirmoi se ai do të japë dorëheqjen pas protestave për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia.

Qeveria e tij është tronditur nga një hetim i vazhdueshëm për vdekjen e Caruana Galizia, e përshkruar si një ‘një grua ËikiLeaks’, e cila u vra në një bombë makine në tetor 2017.

Njoftimi i Muscat vjen pavarësisht se deputetët e tij i dhanë mbështetjen e tyre unanime në një takim urgjent më parë të Dielën.

Në një mesazh televiziv të Dielën në mbrëmje, Muscat tha se ai do të hiqte dorë nga drejtuesi i Partisë qeverisëse të Punës më 12 janar dhe se “në ditët në vijim do të jap dorëheqjen si kryeministër”.

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *