Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëRajoniTe FunditTe Gjitha

Presidenca gjermane/ Prioritet zgjerimin e BE-së, Serbia më euroskeptikja në Rajon (Plani për Shqipërinë dhe RMV)

Zgjerimi i BE mbetet i lartë në axhendën tonë dhe shpresojmë të bëjmë përparim në procesin e pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, tha ambasadori gjerman në Serbi Thomas Schieb në një intervistë për Ballkanin Perëndimor Evropian. Schieb shtoi se ai është i bindur se negociatat e pranimit me Serbinë gjithashtu do të përparojnë gjatë presidencës gjermane.

Kryesia e Këshillit të Bashkimit Evropian filloi në 1 korrik, dhe Unioni po përballet me jashtëzakonisht të rëndësishme gjashtë muaj, kur është fjala për t’iu përgjigjur krizës shëndetësore dhe ekonomike dhe ruajtjes së unitetit, të cilat janë prioritetet e presidencës gjermane. Schieb theksoi se pandemia COVID-19 ndryshoi përparësitë e presidencës gjermane.

Siç thotë motoja e Presidencës sonë: ‘Bëni Evropën përsëri të fortë. Së bashku. ”Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar në kapërcimin e krizës shëndetësore dhe avokimin për rimëkëmbjen ekonomike të kontinentit tonë. Ne duhet t’i përgjigjemi pasojave ekonomike dhe sociale të pandemisë. Në të njëjtën kohë, ndryshimi i klimës dhe transformimi dixhital mbeten tema kryesore për të ardhmen e Evropës. Kriza e koronavirusit është gjithashtu një mundësi për të investuar në qëndrueshmëri (“shërim të gjelbër”), “tha Schieb.

Sipas ambasadorit gjerman në Serbi, zgjerimi i BE mbetet i lartë në rendin e ditës. Kur bëhet fjalë për Serbinë, ai inkurajoi të gjithë aktorët përkatës në Serbi që të pranojnë me guxim reformat që Serbia i është përkushtuar vetë në negociatat e pranimit, veçanërisht kur bëhet fjalë për sundimin e ligjit. Rrëfimi i promovuar nga disa aktorë në Serbi gjatë pandemisë është se BE po shkon drejt shpërbërjes dhe se ka mungesë solidariteti si brenda vetë Unionit ashtu edhe drejt Ballkanit Perëndimor.

“Ky tregim është thjesht i gabuar. Asnjë rajon në botë nuk ka treguar aq solidaritet sa kemi treguar nga Bashkimi Evropian. Ndihma e BE për Ballkanin Perëndimor për pasojat e COVID-19 arrin në 3.3 miliardë euro. Sidoqoftë, është e vërtetë që edhe para pandemisë, ne pamë sondazhe të opinionit publik që tregojnë se niveli i Euroscepticizmit në Serbi është më i larti në të gjithë rajonin. Natyrisht, ne duhet të përçojmë më mirë mesazhin për përfitimet e anëtarësimit në BE dhe faktin që reformat që çojnë në BE janë para së gjithash të dobishme për vetë Serbinë ”, tha Schieb.

I pyetur nëse ka keqkuptime serioze midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë kur bëhet fjalë për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, Shieb theksoi se Brukseli ka një rol kryesor në ndërmjetësimin e dialogut politik.

“Jam i bindur që qeveritë në Prishtinë dhe Beograd do të përdorin vrullin për të filluar zgjidhjen e temave të diskutueshme që janë ende në tryezë së bashku me Përfaqësuesin Special Miroslav Lajçak – për të mirën e qytetarëve të Serbisë dhe Kosovës. Unë e vlerësoj iniciativën e miqve tanë amerikanë për të bërë përparime në fushën e ekonomisë dhe lidhjes. Unë gjithashtu vlerësoj të gjitha përpjekjet për të krijuar një atmosferë që do të inkurajojë dialogun për normalizimin në Bruksel “, përfundoi Schieb.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *