AktualitetFlashKosovaSportTe FunditTe Gjitha

Pranoi ftesën e Kosovës, futbollistit me origjinë serbe i kushton shtrenjtë

Vendimi për të luajtur për Kosovën i ka kushtuar shumë të riu Ilija Iviç. Ky i fundit jeton në komunën e Graçanicës dhe është pjesë e komunitetit serb që jeton në Kosovë. Ai u ftua nga trajneri i Kosovës U-19, Ramiz Krasniqi, dhe ka pranuar ftesën e “Dardanëve”.

Kjo gjë i ka sjellë pasoja lojtarit me origjinë serbe, pasi Komuna e Graçanicës i ka hequr të dy prindërit nga puna. Mamaja e tij punonte si shërbyese civile, ndërsa babai si mësues. Klubi Flamurtari ka konfirmuar lajmin e vështirë për familjen Iviç.

Serbët nuk e kanë pritur aspak mirë pranimin e ftesës së Kosovës nga djali Ilija. Ata kanë ushtruar presion drejt familes, por dhe në media duke e quajtur skandaloz veprimin e të riut. Thirrje po bëhen nga klubi i Flamurtarit, por dhe nga shoqëria kosovare që të ndihmojnë në integrimin e familjes Iviç në një pjesë tjetër të Kosovës.

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *