Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetKryesoreTe FunditTe Gjitha

Policia përdori si ‘karrem’ të vëllanë për të arritur te Tesi Basho, i rrezikshmi i Selenicës refuzon të paraqitet në Gjykatë, lihet në burg

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda ka rikonfirmuar masën e arrestit me burg për të fortin e Selenicës, Tesi Basho, i cili akuzohet për gjobvënie dhe për arrastisje nga burgu i Romës në Itali.

Apeli ka lënë në fuqi vendimin e dhënë në 22 tetor nga Krimet e Rënda të cilat caktuan masën “arrest me burg” për Bashon. Vetë Basho nuk ka qenë i pranishëm në seancën e sotme, dhe u përfaqësua me prokurë të veçantë nga avokati i tij mbrojtës.

Pas arratisjes nga burgu i sigurisë së lartë në Romë Tesi Basho hyri ilegalisht në Shqipëri dhe nisi aktivitetin kriminal. Në 2017 ai kercenoi me jetë një biznesmen, së bashku me të vëllanë e tij, të cilit i kërkonte 100 mijë euro.

Me ndihmën e vëllait Santilo Basho, ai arriti ti merrte biznesmenit Sulejman Hoxha, që ishte njëherësh dhe daja i tij, një shumë prej 20 mijë eurosh.

Takimet mes biznesmenit dhe Santilo Bashos u dokuentuan nga ana e policisë, por ai nuk u ndalua pasi prokuroria donte te arrinte tek Tesi Basho që konsiderohej një person shumë i rrezikshëm.

Pas disa aksioneve te dështuara policore më i fundit një muaj më parë policia arrestoi dy vëllezërit.

Presion për 100 mijë euro, flet para Gjykatës vëllai i Tesi Bashos: S’kam lidhje me gjobëvënie, biznesmeni është daja im pse më fut edhe mua në këtë mesele…

(E.K/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *