AktualitetKryesoreTe FunditTe Gjitha

Policia përdori si ‘karrem’ të vëllanë për të arritur te Tesi Basho, i rrezikshmi i Selenicës refuzon të paraqitet në Gjykatë, lihet në burg

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda ka rikonfirmuar masën e arrestit me burg për të fortin e Selenicës, Tesi Basho, i cili akuzohet për gjobvënie dhe për arrastisje nga burgu i Romës në Itali.

Apeli ka lënë në fuqi vendimin e dhënë në 22 tetor nga Krimet e Rënda të cilat caktuan masën “arrest me burg” për Bashon. Vetë Basho nuk ka qenë i pranishëm në seancën e sotme, dhe u përfaqësua me prokurë të veçantë nga avokati i tij mbrojtës.

Pas arratisjes nga burgu i sigurisë së lartë në Romë Tesi Basho hyri ilegalisht në Shqipëri dhe nisi aktivitetin kriminal. Në 2017 ai kercenoi me jetë një biznesmen, së bashku me të vëllanë e tij, të cilit i kërkonte 100 mijë euro.

Me ndihmën e vëllait Santilo Basho, ai arriti ti merrte biznesmenit Sulejman Hoxha, që ishte njëherësh dhe daja i tij, një shumë prej 20 mijë eurosh.

Takimet mes biznesmenit dhe Santilo Bashos u dokuentuan nga ana e policisë, por ai nuk u ndalua pasi prokuroria donte te arrinte tek Tesi Basho që konsiderohej një person shumë i rrezikshëm.

Pas disa aksioneve te dështuara policore më i fundit një muaj më parë policia arrestoi dy vëllezërit.

Presion për 100 mijë euro, flet para Gjykatës vëllai i Tesi Bashos: S’kam lidhje me gjobëvënie, biznesmeni është daja im pse më fut edhe mua në këtë mesele…

(E.K/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *