Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Po dilte nga makina, sulmohet dhe goditet me thikë ministri

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Indonezi ku është goditur me thikë ministri i Sigurisë në Indonezi nga persona, të cilët policia thotë se janë “frymëzuar” nga një grup i Shtetit Islamik.

Ministri po dilte nga makina, në provincën Banten, në momentin kur u sulmua pabesisht nga personi të cilin e shihni edhe në fotografinë e mëposhtme.

Ish shefi ushtarak pësoi “dy plagë të thella” në stomakun e tij, por bëhet me dije se është në gjendje të qëndrueshme dhe jashtë rrezikut për jetën.

Gjithashtu, një oficer policie si dhe dy persona të tjerë u plagosën nga ky sulm, ndërsa dy të dyshuarit, një burrë dhe një grua janë vënë nën pranga.

Ministri u dërgua menjëherë me helikopter në spitalin e kryeqytetit, në Xhakartë. “Ai është i vetëdijshëm”, ka thënë për mediat shefi i policisë Banten.

“Nga hetimi ynë paraprak, sulmuesit e dyshuar ishin të ekspozuar ndaj radikalizmit, pasi objektivi i tyre është një burokrat publik dhe anëtar i policisë, të cilin ata e panë si armik”, tha Dedi Prasetyo, zëdhënësi i policisë kombëtare indoneziane, për BBC.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *