AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Përplasjet në Komisionin Hetimor, shtyhet me dy muaj afati i punimeve

Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit ka miratuar me 7m vota pro dhe 2 kundër shtyrjen  me dy muaj ta afatit të Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Ndërkohë kjo seancë është shoqëruar edhe me debate mes deputetëve.

Alimadhi: Do të kërkoja që të paraqiteshin përpara këtij komisioni të gjithë drejtuesit e institucionet që kanë anuluar dekretin e presidentit. Ngritja e këtij komisioni i privon lirinë dhe të drejtat presidentit. Kam kërkuar të shtyhet afati i këtij komisioni. Ky komision nuk duhet të ekzistojë sepse nuk kemi një shkelje të rëndë. Presidenti nuk ka bërë ndonjë marrëveshje që prek interesat e këtij vendi

Manja: Ky komision do të pres vendimin e komisionit të Venecias. Lind nevoja për t’iu drejtuar Kuvendit për të patur një afat shtesë. Kam propozuar që zgjatja të jetë me 2 muaji. Afati i kërkuar është në funksion të objektit të hetimit

Alimadhi: Të gjitha institucionet që ne kemi marrë shkresa të paraqiten në komision

Manja: Do të ketë një seancë dëgjimore për të administruar dokumentat që janë marrë nga institucionet që janë kërkuar komisioni

Hyseni: Kërkesa për shtyrjen e afatit të komisionit, është proceduriale. Unë jam pro shtyrjes së afatit të komisionit hetimro

Manja: Në do ta kemi opinionin e komisionit të Venecias pas datës 12 tetor

Valteri: Nuk kemi pse vazhdojmë të shtyjmë afatin e komisionit. Propozimi jonë është që të mos shtyjmë afatin

Manja: Kërkojmë nga Presidenti që të vërë në dispozicion të komisionit hetimor informacionin e klasifikuar sekret. Ka përfunduar afati se kur presidenti duhet të dorëzonte pranë komisionit

Ndërkohë Meta e ka dërguar në Kuvend informacionin por anëtarët e komisionit ende nuk janë njohur pasi një pjesë e anëtarëve nuk janë të pajisur me çertifikatë sigurie

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Palët politike u ulën në tavolinë për Reformën Zgjedhore, mendoni se është arritur një marrëveshje mes liderëve kryesorë dhe për çështje të tjera?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *