Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Përjashtimi i romëve nga lista, kreu i Partisë për Integrim dhe Europianizim të Shqipërisë letër OSBE-së: Heqja nga KQZ e kandidatëve, e dëmshme dhe jo ligjore

Kryetari i Partisë për Integrim dhe Europianizimin të Shqipërisë Rivelino Çuno i ka ngritur OSBE-së shqetësimin për përjashtimin e romëve nga lista e zgjedhësve.

Në një letër dërguar  OSBE-së Z. Çuno thekson se heqja e e kandidatëve nga KQZ është i dëmshëm, joligjor dhe i orientuar politikisht.

“Vendimi i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për të refuzuar 69 kandidatët e “Aleancës për Ndryshim” është joligjore sipas kritereve të përcaktuara në nenin 67/4 të Kodit Elektoral.

Ashtu si Kodi e përcakton ekskluzivisht një prag minimal dhe që lista zgjedhore është e hapur për qytetarët për të votuar ccdo kandidat nga secila parti në listë, vendimi i KQZ-së duket të jetë i motivuar politikisht, anti-demokratike dhe dëmshme për një proces normal zgjedhor.

Në veçanti ka gjithashtu një ndikim shqetësues në perceptimin se komuniteti Rom dhe Egjiptas janë pjesë integrale e peisazhit politik shqiptar”, thuhet në letrën e dërguar OSBE-së nga Kryetari i Partisë për Integrim dhe Europianizimin të Shqipërisë Rivelino Çuno.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 52%, 7123 votes
  7123 votes 52%
  7123 votes - 52% of all votes
 • PS 29%, 3960 votes
  3960 votes 29%
  3960 votes - 29% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1277 votes
  1277 votes 9%
  1277 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 665 votes
  665 votes 5%
  665 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 564 votes
  564 votes 4%
  564 votes - 4% of all votes
Total Votes: 13589
19/03/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.