Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Për shqiptarët dielli lind në Perëndim”, nisma kundër ‘Mini-Shengenit Ballkanik’ takim në Elbasan

Në kuadër të një nisme të quajtur “Për shqiptarët dielli lind në Perëndim”, të ndërmarrë disa ditë më parë dhe që ka nisur në Tiranë, takimi i radhës u zhvillua në Elbasan.

Gazetari Aulon Kalaja bashkë me profesorë, anëtarë të shoqërisë civile dhe intelektualë të ndryshëm kundërshtojnë projekt-idenë e propozuar dhe mbështetur nga kryeministri Edi Rama për të të ashtuquajturin “Mini-Shengeni Ballkanik”.

Sipas Kalasë, nisma e Ramës është e pakonsultuar me qytetarët shqiptarë dhe është përjashtuese ndaj Kosovës, ndërsa theksoi se kjo nuk është asgjë më shumë veçse tentativë për të krijuar Jugosllavinë e re.

“Asgjë më shumë se Jugosllavia e re. Është një strategji Serbi-Rusi. Situata është e dyshimtë në raportin që ka kryeministri Rama me Kosovën. Kjo lëvizje do të vazhdojë në gjithë trojet shqiptare. Rama do të takohet së shpejti me Vuçiç në Maqedoninë e Veriut dhe kjo tregon intensitetin që i ka kushtuar projektit të tij me presidentin serb.

Shqiptarët e kanë treguar se duan Europën, 98% e tyre kanë zgjedhur Bashkimin Europian, ndërsa Rama bën takime dhe plane pa u konsultuar me askënd. Ai nuk është konsultuar me ne dhe nuk na përfaqëson ne”, tha ndër të tjera Kalaja në Elbasan.

PROTESTA E BANOREVE TE ASTIRIT

Publiée par Fax Web sur Mercredi 30 octobre 2019

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *