Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Pasi e testuan në mbi 32 mijë persona, ja në çfarë përfundimesh arritën ekspertët amerikanë për vaksinën AstraZeneca

Rezultatet nga testimi i shumëpritur i SHBA-së për vaksinën e Oksford-AstraZeneca janë publikuar tanimë, dhe konfirmojnë se vaksina është e sigurt dhe shumë efektive.

Sipas BBC, më shumë se 32 mijë vullnetarë morën pjesë, kryesisht në Amerikë, por edhe në Kili dhe Peru.

Vaksina rezultoi 79 për qind efektive kundër ndalimit të sëmundjes simptomatike të COVID-19 dhe 100 për qind efektive në parandalimin e njerëzve nga të sëmurit shumë rëndë.

Sipas testimit, nuk kishte “asnjë çështje sigurie” në lidhje me mpiksjen e gjakut.

Kjo duhet t’ju jep siguri më tej disa vendeve të BE-së që kohët e fundit ndaluan përdorimin e vaksinës mes shqetësimeve për një lidhje të mundshme.

Disa vende tashmë kanë filluar ta përdorin përsëri këtë vaksinë tani që rregullatori i ilaçeve në Evropë e ka përfunduar rishikimin e tij dhe gjithashtu ka arritur në përfundimin se vaksina është e sigurt dhe efektive.

Këto të dhëna të reja të testimit mund të jenë gjithashtu të dobishme për t’i siguruar njerëzit se sa mirë funksionon vaksina për të mbrojtur të moshuarit kundër sëmundjes së COVID-19.

Disa vende fillimisht nuk dëshironin ta autorizonin përdorimin e vaksinës tek të rritur mbi 65 vjeç, duke përmendur mungesën e provave.

Por, rreth një e pesta e vullnetarëve në këtë testimi ishin mbi 65 vjeç dhe vaksina, e dhënë me dy doza, me katër javë ndërmjet, siguroi mbrojtje tek ata ashtu siç krijoi mbrojtje tek grupmoshat më të reja.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 52%, 7123 votes
  7123 votes 52%
  7123 votes - 52% of all votes
 • PS 29%, 3960 votes
  3960 votes 29%
  3960 votes - 29% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1277 votes
  1277 votes 9%
  1277 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 665 votes
  665 votes 5%
  665 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 565 votes
  565 votes 4%
  565 votes - 4% of all votes
Total Votes: 13590
19/03/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.