AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Pas Arba Kokalarit, një tjetër shqiptare zgjidhet kryetare e komunës së dytë më të madhe në Suedi

Shqiptarja nga Kosova, Blerta Hoti, zgjidhet drejtuese e komunës së dytë më të madhe në Suedi.

Dikur azilkërkuese në këtë shtet, dhe sot e emëruar në një post drejtues pikërisht në Suedi.
Blerta Hoti, shqiptarja 33 vjeçare nga Drenica, drejtimin e komunës së dytë më të madhe në Suedi, Göteborg, dhe lajmin e ka bërë të ditur fillimisht ministr i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, i cili përmes rrjetit social Facebook, ka uruar atë për marrjen e postit.

“Dikur azilkërkuese në Suedi, dhe sot e emëruar në një post drejtues pikërisht në Suedi. Blerta Hoti merr timonin e komunës së dytë më të madhe në Suedi, Göteborg. Urime Blerta!” ka shkruar Pacolli.

Kutojmë se në këtë shtet Blerta nuk është shqiptarja e vetme që arrin sukses në politikën e vendit ku disa muaj më parë ishte arba Kokalari ajo që u zgjodh deputete e Parlamentit Europian si përfaqësuese e Suedisë.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *