AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Pas Arba Kokalarit, një tjetër shqiptare zgjidhet kryetare e komunës së dytë më të madhe në Suedi

Shqiptarja nga Kosova, Blerta Hoti, zgjidhet drejtuese e komunës së dytë më të madhe në Suedi.

Dikur azilkërkuese në këtë shtet, dhe sot e emëruar në një post drejtues pikërisht në Suedi.
Blerta Hoti, shqiptarja 33 vjeçare nga Drenica, drejtimin e komunës së dytë më të madhe në Suedi, Göteborg, dhe lajmin e ka bërë të ditur fillimisht ministr i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, i cili përmes rrjetit social Facebook, ka uruar atë për marrjen e postit.

“Dikur azilkërkuese në Suedi, dhe sot e emëruar në një post drejtues pikërisht në Suedi. Blerta Hoti merr timonin e komunës së dytë më të madhe në Suedi, Göteborg. Urime Blerta!” ka shkruar Pacolli.

Kutojmë se në këtë shtet Blerta nuk është shqiptarja e vetme që arrin sukses në politikën e vendit ku disa muaj më parë ishte arba Kokalari ajo që u zgjodh deputete e Parlamentit Europian si përfaqësuese e Suedisë.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *