Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Parlameti grek voton zgjerimin e ujërave territoriale në 12 milje, Mitsotakis: Tashmë dominojmë në detin Jon

Parlameti grek votoi mbrëmjen e sotme zgjerimin e ujërave territoriale në 12 milje, Mitsotakis: Tashmë dominojmë në detin Jon

Parlamenti grek ka votuar ditën e sotme me 284 vota pro nga 300 ulëse gjithësej, zgjerimin e ujërave territorial në 12 milje në detin Jon. Ky projektligj, tashmë i kthyer në ligj hap rrugën për zgjerimin e detit territorial në Kretë dhe në zona të tjera.

Kujtoojmë se kryeministri grek Mitsotakis ka mbajtur një fjalim me tone krenarie sot në parlamet ku sipas tij dyfishimi i ujërave territorial e bën tashmë Greqinë dominante në detin Jon dhe Mesdheun Qendror.

“Në fillim të 2021 ne ndërmarrim një hap të madh pas vendimit për zgjerimin me 12 milje, është dominimi i detit Jon”, tha kryeministri grek.

“Për herë të parë që nga aneksimi i Dodekanezit në 1947, territori grek është zgjeruar me 10%, jo nga shkëputja e territoreve ose në mënyrë të barabartë nga vendet e tjera. Me procedura të bazuara plotësisht në Rregullat e së Drejtës Ndërkombëtare. Ajo u parapri nga hapi i parë për gjiret e mbyllura dhe përcaktimi i EEZ.

Sot në agimin e vitit 2021 ne hedhim hapin e dytë të madh. Vendi ynë shtrin dominimin e tij në Detin Jon në 12 milje. Unë kisha njoftuar zgjerimin e ujërave tona territoriale që nga gushti. 4 muaj më vonë detet tona dyfishohen. Një e drejtë plotësisht e përputhshme me të drejtën ndërkombëtare dhe vendin tonë mund të zgjerohet në zona të tjera dhe në Kretë dhe gjetkë, por në një kohë dhe mënyrë që ne do të zgjedhim,” tha ai.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *