Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

Parlamenti i dha dritën jeshile sot, Albin Kurti jep ‘urdhërin’ e parë si Kryeministër i Kosovës

Kryeministri i zgjedhur, Albin Kurti deklaroi mbrëmjen e sotme se Kuvendi i Kosovës duhet të zgjedhë Vjosa Osmanin në postin e presidentit, sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ky reagim erdhi pasi Kurti mori dritën jeshile sot në kuvendin e Kosovës, gjatë seancës së jashtëzakonshme ku qeveria e tij u miratua me 67 vota pro dhe 30 kundër .

Pas seancës ku mori besimin e deputetëve për ta udhëhequr ekzekutivin, Kurti tha se tani duhet të pritet që të zëvendësohen deputetët që u zgjodhën ministra dhe të procedohet me zgjedhjen e presidentit.

“Jeta politike e zonjës Osmani, dinjiteti, përgjegjësia me të cilën ajo ka përfaqësuar qytetarët në secilën pozitë institucionale dhe së fundmi mbi 300 mijë vota të qytetarëve të Kosovës, unë besoj se e kanë paraqitur para pozitës dhe opozitës, para të gjithë deputetëve, neve si qeveri se Vjosa Osmani duhet të jetë presidente e re e Republikës së Kosovës”, -tha Kurti.

Osmani, ish-zyrtare e lartë e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në zgjedhjet e 14 shkurtit garoi në listën e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është personi më i votuar në këto zgjedhje. Ish-partia e saj, LDK-ja ende nuk e ka bërë të qartë nëse do ta votojë atë apo jo për postin e presidentit.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 52%, 7123 votes
  7123 votes 52%
  7123 votes - 52% of all votes
 • PS 29%, 3960 votes
  3960 votes 29%
  3960 votes - 29% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1277 votes
  1277 votes 9%
  1277 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 665 votes
  665 votes 5%
  665 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 565 votes
  565 votes 4%
  565 votes - 4% of all votes
Total Votes: 13590
19/03/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.