Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ U shkátërrua nga zjárri, punimet e ndërtimit fillojnë përsëri në Notre Dame në Paris

Kanë rifilluar punimet në katedralen e Notre Dame të shkatërruar nga zjarri në Paris pas një ndërhyrje të lidhur me pándeminë e korònavirùsit.

Të hënën në mëngjes operacionet filluan të çmontojnë skelat që tashmë ishin në funksion para zjárrit të prillit 2019, në mes të përpjekjeve të mëparshme të restaurimit në strukturat e vjetra.

Kjo fazë e tanishme e punimeve është vlerësuar shumë e rrezíkshme sepse skelat peshojnë mbi 200 tonë, dhe mendohet se janë shkrirë së bashku në zona për shkak të nxehtësisë së flákës.

Teknikët do të hyjnë në brendësi të katedrales me litar për të çmontuar 40,000 tubat, një nga një. Kjo fazë pritet të zgjasë tre muaj.

Presidenti Emmanuel Macron njoftoi një afat kohor prej pesë vjetësh për veprat e konservimit, një shifër që konsiderohet gjerësisht joreale.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *