Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Historike/ Papa Françesku bën deklaratën e fortë: Edhe homoseksualët të lejohet të kenë familje ligjërisht

Papa Françesku ka thënë se ai beson që çiftet e gjinisë së njëjtë duhet të lejohen të kenë partneritet civil.

Ai i ka bërë këto komente, për të cilat vëzhguesit thonë se janë deklaratat e tij më të qarta për lidhjet mes homoseksualëve, në një dokumentar të prodhuar nga Evgeny Afineevsky.

“Homoseksualët kanë të drejtë të kenë familje”, ka thënë ai në filmin që ka pasur premierën të mërkurën.

“Ata janë fëmijë të Zotit dhe kanë të drejtën e familjes. Askush nuk duhet të lihet anash apo të bëhet i mjerë për këtë gjë. Na duhet të krijojmë një ligj për partneritet civil. Në atë mënyrë ata mbulohen ligjërisht”.

Ai ka shtuar se përkrah këtë gjë, ndonëse kjo deklaratë duket se i është referuar kohës kur ka qenë peshkop në Buenos Aires, kur ndonëse ka kundërshtuar martesat e gjinisë së njëjtë me ligj, ai ka mbështetur disa mbrojtje ligjore për këtë lloj të çifteve.

Filmi Francecso, që shpërfaq jetën dhe punën e Papa Françeskut, është shfaqur në kuadër të Festivalit të Filmit në Romë.

Përveç komenteve të Papës, në film ai shfaqet duke inkurajuar dy homoseksualë duke marrë pjesë në kishë me tre fëmijët e tyre.

Sipas doktrinës aktuale katolike, martesat mes homoseksualëve konsiderohen “sjellje devijante”.

Më 2003, trupi për doktrina i Vatikanit ka thënë se “respekti për homoseksualët nuk mund të rezultojë me miratim të sjelljes homoseksuale apo të njohjes ligjore të bashkimit mes homoseksualëve”.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.