Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashJetë dhe stilTe FunditTe Gjitha

Pandemia e radhës mund të quhet ‘chikungunya’, transmetohet nga mushkonja tigër

“Mushkonja tigër” që mbart virusin e quajtur “chikungunya” tani po lëviz në habitate të reja në Evropë dhe Amerikë falë ndryshimit të klimës. Kjo do të thotë që sëmundja dikur tropikale së shpejti mund të bëhet një kërcënim pandemik global. Gushti në Itali zakonisht do të thotë një gjë – koha e pushimeve.

Por në gusht të vitit 2007, fshati i vogël Castiglione Di Cervia në Italinë veriore pa njerëzit njëri pas tjetrit duke u sëmurë me ethe, dhimbje muskulore dhe rraskapitje dhe dhimbje torturuese të kyçeve.

Vendasit fillimisht fajësuan emigrantët nga Azia ose Afrika për sjelljen e një sëmundjeje tropikale, por fajtori ishte në të vërtetë mushkonja tigër e emëruar për vija dalluese.

Ngrohja globale kishte sjellë mushkonjën nga habitati i saj i zakonshëm tropikal në terrene të reja shumimi në Evropë. Mushkonjat po bëheshin gjithnjë e më të zakonshme në Evropën Jugore, duke arritur deri në veri si Franca dhe Zvicra. Por ndërsa këto mushkonja ishin përgjegjëse për përhapjen e kësaj sëmundjeje misterioze, ajo ende duhej të buronte nga diku, apo dikush. Në këtë rast, pacienti zero u duk se ishte një vizitor italian që udhëtoi në Kerala, Indi dhe ishte infektuar atje.

Ai e kishte sjellë virusin chikungunya përsëri në shtëpi; kur një mushkonjë lokale tigër ushqehej me gjakun e tij, ai mori virusin dhe më pas filloi ta përhapte tek njerëzit e tjerë. Pasi një mushkonjë është infektuar me chikungunya, ajo mund ta përhapë atë gjithandej. Pasi virusi ishte identifikuar si i lindur nga mushkonjat, zyrtarët shëndetësorë ndaluan epideminë duke spërkatur insekticid për të parandaluar shumimin e mushkonjave.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.