AktualitetBotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Pamje të magjishme/ Në kohën dhe vendin e duhur, fotot e meteorit që ndriçoi qiellin po bëjnë xhiron e rrjetit (VIDEO)

Ky është momenti i jashtëzakonshëm kur një meteor i rrallë fire zjarri ’u kap duke shpërthyer nëpër qiellin e natës në bregdetin jugor. Fotografi Chris Small, 34 vjeç, kapi spektaklin e jashtëzakonshëm në Bude, Cornëall. Në klip, një rrufe dritë e bardhë shpuese shpërthen dhe qëllon diagonalisht nëpër qiellin e natës me yje.

Chris, i cili ka jetuar në zonë për 20 vjet, vuante nga gripi dhe ishte i etur për të dalë nga shtëpia ’kur u bë dëshmitar i këtij fenomeni. Ai thjesht synonte të ribotonte disa nga pamjet e tij të mëparshme të kalimit të kohës, rreth orës 11.24 në 21 janar. Ai e përshkroi momentin e kapjes së një fat. Fotografi u shpreh: “Unë shoh shumë meteorë sepse kaloj shumë kohë duke fotografuar qiellin e natës, por kurrë nuk kam parë diçka të tillë. Ishte e pabesueshme, ndriçoi tërë bregdetin sikur të ishte ditë për disa sekonda”

Ai përdori një lente telefoto e cila kapi gjurmët duke u bërë ‘më e gjerë dhe më e hollë’.

‘Është jashtëzakonisht e rrallë’ dhe pothuajse një ‘shans’ miliardë-për-një e meteorit që kalon në fushën e pamjes së kamerës së tij, sipas fotografit.

Chris, i cili zotëron galerinë e Fotografisë Ocean and Earth në Bude, pretendon të kalojë deri në 100 orë në vit nën rrezet e yjeve.

‘Ju shihni yje duke rënë, por unë kurrë nuk kam parë një top të zjarrit si ai. Nuk ka edhe aq këngë të ndryshme në të gjithë botën. ‘

(F.GJ/FAXWEB.AL)

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *