Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Pacienti i parë i COVID-it në Itali hyn në garë vrapimi: Isha pozitiv, mendoj pozitivisht!

Pacienti i parë i identifikuar me COVID-19 në Itali ka marrë pjesë të shtunën në një garë vrapimi me stafetë, pak javë pasi u lirua nga kujdesi intensiv.

38-vjeçari Mattia Maestri të shtunën ishte pjesë e garës dyditore. Ai u shpreh “me fat” që i ka mbijetuar virusit dhe se është në gjendje të marrë pjesë simbolikisht në garën që bashkon dy qytezat e para të goditura në rajonin e Italisë veriore, Codognon dhe Vo Euganeon.

Ai kishte rezultuar pozitiv më 21 shtator në Codogno. Shtatë muaj më pas, u bë simbol i shpresës së luftës kundër COVID-19, duke thënë se është mirë me shëndet dhe në gjendje të marrë pjesë në pjesën e fundit të garës.

Rreth 40 garues janë pjesë e garës simbolike dyditore me stafetë, në shtegun 188 kilometrash, raporton AP, përcjell Albinfo.ch

Codogno ishte qyteza e parë në Itali, në zonën e Lombardisë, që ishte izoluar pasi kishte arritur zonën e kuqe më 23 shkurt, para se virusi të niste të shpërndahej me të madhe.

Maestri kishte shkuar në spital më 18 shkurt duke u ankuar për simptoma gripi. Ishte kthyer në shtëpi, por gjendja i ishte përkeqësuar dramatikisht. Më pas u testua për COVID-19 pasi doktorët kuptuan se në fillim të atij muaji kishte qëndruar me një njeri që kishte qenë në Kinë.

Tri javë i kaloi në kujdes intensiv dhe disa të tjera si i hospitalizuar. Babai i tij vdiq nga virusi. Ndërsa pak pasi Maestri u lirua nga spitali bashkëshortja e tij solli në jetë fëmijën e tyre të parë.

Italia ishte për një kohë vendi më i goditur nga COVID-19. Deri tash në këtë shtet janë regjistruar 308 mijë raste me koronavirus. 35 mijë persona kanë humbur betejën me të.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *