Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Oxford dhe Reuters Institute kritika Ramës për median: I quan kazanë, miratoi dhe ligje të ashpra

Reuters Institute dhe Oxford University kanë publikuar raportin mbi situatën e medias në të gjithë Evropën duke theksuar faktin se kjo e fundit është nën s ulm të vazhdueshëm sidomos në Evropën Lindore dhe atë Qendrore.

Në raport përmendet dhe Shqipëria ku vihet theksi të gjuha për buzëse dhe in timiduese e kryeministrit të vendit, Edi Rama i cili jo rrallë i ka quajtur mediat dhe gazetarët ‘kazan’.

Edhe e shumëpërfolura paketë ‘Antishpifje’ ceket në raport duke e quajtur si nismë ligjore d rakoniane.

“Në Shqipëri, Kryeministri Edi Rama u referohet gazetarëve shpesh si kosh mbeturinash (kazan), ndërsa lideri i opozitës, Lulzim Basha, u referohet mediave si “të kapura dhe të blera”. Çuditërisht, Shqipëria sapo ka miratuar një seri d rakoniane ligjesh anti-shpifje që lejojnë agjencitë qeveritare të dëgjojnë ankesat në lidhje me faqet e lajmeve, të kërkojnë tërheqje të tyre, të vendosin gjoba dhe të pezullojnë veprimtarinë e tyre”, thuhet në raport.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *