Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

OBSH “përplas” Macron dhe Trump për kufinjtë: Nuk pranoj të shoh vendin në situatë të vështirë

Presidenti Francez Emmanuel Macron ka mbështetur Organizatën Botërore të Shëndetit (WHO) teksa ka zhvilluar një telefonatë me drejtorin e përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus ditën e djeshme, një ditë pasi Presidenti amerikan Donald Trump kritikoi organizatën ndërkombëtare se ka bërë bërë gabim kur sugjeroi që kufijtë të qëndrojnë hapur.

Ai tregoi se beson tek OBSH dhe ka shprehur mbështetjen e tij për institucionin dhe nuk pranon ta shoh vendin në situatë të vështirë nga virusi,  apo një “luftë” mes  Kinës dhe SHBA.

Më 31 janar, OBSH i këshilloi vendet që të mbanin kufijtë e hapur pavarësisht nga shpërthimi i koronavirusit, megjithëse vuri në dukje se vendet kishin të drejtë të merrnin masa për t’u përpjekur në mbrojtjen e qytetarët e tyre.

Po atë ditë, administrata e Trump njoftoi kufizime për udhëtimet nga Kina.

Megjithatë Macron ka treguar se është në anën e Organizatës Botërore të Shëndetit, shkruan reuters.

 

Fjalët Kyce

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *