Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Nuk është montazh, në Austri gjendet fshati ”Fucking”

Në komunën Tarsdorf të Austrisë, ndodhet një fshat – emri i të cilit po çudit të gjithë posa e dëgjojnë.

Ndoshta e mendoni si shaka, dhe mjafton ta kërkoni në ”Google Earth” për ta vërtetuar, por austriakët kanë një fshat të quajtur Fucking.

Fucking është i vendosur në rajonin Innviertel të Austrisë së Epërme Perëndimore. Ai ndodhet në 33 kilometra në veri të Salzburgut, dhe është 4 km në lindje të lumit Inn, i cili përbën një pjesë të kufirit gjerman.

Historia e këtij emri daton që prej vitit 1070. Prapashtesa ”ing” i referohet ”komunitetit” ose ”njerëzve” nga fisnikët bavarezë që emigronin në Austri të cilët quheshin ”Focko”.

Në Fucking jetojnë rreth 100 banorë dhe atyre u duhet të përballen me pyetjet e shumta që u bëjnë turistët e befasuar nga emri.
=

Fjalët Kyce

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close