Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilShëndetiSocialeTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Nuk e dinte se ishte shtatzënë, gruaja lind foshnjën e saj para kohe gjatë fluturimit për në Hawai (Foto e të porsalindurit)

Një grua që nuk e kishte idenë se ishte shtatzënë, papritur lindi para kohe në 29 javë në mes të një fluturimi. Lavinia Mounga ishte duke udhëtuar me familjen e saj nga Utah në Haëaii të Mërkurën kur filloi tkurrjet.

Fatmirësisht për të, një mjek dhe një ekip infermierësh ndodhi që ndodheshin në bord dhe hynë në veprim. ‘Rreth gjysmës së fluturimit, ndodhi një telefonatë urgjence,’ tha Dr Dale Glenn. ‘Unë e kam provuar këtë më parë dhe zakonisht ata janë mjaft të qartë duke pyetur nëse ka një mjek në bord.

‘Kjo thirrje nuk ishte si kjo – ishte mjaft urgjente.’ Dr Glenn u bashkua me Lani Bamfield, Amanda Beeding dhe Mimi Ho, tre infermiere të kujdesit intensiv neonatal të cilët ishin gjithashtu në vendin e duhur në kohën e duhur. Pa ndonjë pajisje të veçantë, grupi duhej të bëhej kreativ, duke përdorur lidhëset e këpucëve për të prerë dhe lidhur kordonin e kërthizës dhe një orë inteligjente për të matur rrahjet e zemrës së foshnjës.

Dr Glenn tha: ‘Të gjithë jemi duke u përpjekur të punojmë në një hapësirë shumë të vogël, të mbyllur në një aeroplan, e cila është mjaft sfiduese. Por puna ekipore ishte e shkëlqyeshme.’

Dorëzimi i papritur gjithashtu u bë viral në TikTok pasi bashkudhëtarja Julia Hansen filmoi dramën në aeroplan, i cili u ul tre orë më vonë. Zonja Hansen i tha Ëashington Post situata fillimisht shkaktoi një trazirë, por pasagjerët e tjerë ishin goxha ‘rastësorë’ për këtë deri në fund të fluturimit.

‘Të gjithë thjesht u ngritën, bartën duart dhe u larguan,’ tha zonja Hansen.

Ekipet mjekësore po prisnin Lavinia dhe djalin e saj të porsalindur Raymond në aeroportin në Honolulu për t’i ndihmuar ata të shkonin në spital. Të tre infermierët vizituan nënën e re të Premten dhe thanë se ishte një ribashkim emocional.

‘U përlotëm të gjithë. Ajo na thirri familjen dhe tha se ne jemi të gjithë tetat e tij dhe ishte kaq e mrekullueshme t’i shihja ata, ’tha zonja Ho.

Lavinia që nga ajo kohë është shkarkuar, por foshnja Raymond do të mbetet në njësinë e kujdesit intensiv të të porsalindurve (NICU) derisa të jetë gati për të shkuar në shtëpi. ‘Ka qenë shumë e madhe’, tha mamaja.

‘Unë jam aq me fat që ishin tre infermiere të NICU dhe një mjek në aeroplan për të më ndihmuar, dhe për ta ndihmuar në stabilizimin e tij dhe për t’u siguruar që ai ishte në rregull për sa zgjati fluturimi.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.