Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Një tjetër virus i panjohur habit shkencëtarët, sapo është zbuluar në Brazil

Yaravirus është një virus i ri amoeba, gjenomi i të cilit është pothuajse plotësisht i panjohur. Gjetjet e zbulimit u botuan në uebfaqen e preprintit BioRxiv yaravirus. Gjenoma e tij duket se është pothuajse plotësisht e re për botën e shkencës. Është ai i një virusi misterioz, gjenet e të cilit, deri më tani, nuk janë dokumentuar kurrë nga hulumtimet.

Studiuesit e Universitetit të Aix-Marseille, Francë, dhe Universitetit Federativ të Minas Gerais, Brazil, i cili mori pseudonimin e virusit të ri Yaravirus, nga emri Yara, e njoftuan atë në një studim të botuar në faqen e parë të bioRxiv. që në mitologjinë braziliane i referohet “nënës së ujërave”.

I gjendur, në të vërtetë, në liqenin Pampulha, një liqen artificial në qytetin e Belo Horizonte, virusi mund t’i përkiste një linje të re të viruseve të amoeba, me origjinë dhe filogjeni të panjohur. Duke pasur parasysh momentin delikate historik, në të cilin koronavirusi i ri vazhdon të alarmojë vazhdimisht të gjithë botën, ne specifikojmë që Yaravirus i zbuluar rishtazi në Brazil është një virus amoeba, dhe për këtë arsye nuk është i rrezikshëm për njerëzit, shkruajnë mediat italiane të kenë cituar shkencëtarët.

Kujtojmë se rreth dy vjet më parë, të njëjtët studiues, të koordinuar nga virologët Bernard La Scola të Universitetit të Aix-Marseille dhe Jônatas S. Abrahão të Universitetit Federal të Minas Gerais, kishin zbuluar një virus tjetër: tupanvirus, një virus gjigand që jeton në habitate ekstreme ujore. Për dallim nga të tjerët, viruset gjigande u identifikuan për herë të parë në amoeba vetëm një dekadë më parë dhe vetëm disa lloje janë njohur deri më tani. Emri i tyre është për shkak të kapsidit të tyre të madh, zarfit të proteinave që mbyll gjenomin. Gjenomë, thonë studiuesit, është shumë komplekse që u ofron atyre mundësinë për të sintetizuar proteinat dhe për këtë arsye të kryejnë procese të tilla si riparimi i ADN-së, riprodhimi, transkriptimi dhe përkthimi. Të gjitha gjërat që sugjerojnë se sa viruse janë më komplekse sesa kemi imagjinuar.

Edhe pse Yaravirus nuk është një virus gjigand, ajo që ka ngjallur interesin e studiuesve është se duket se ka një gjenom unik. “Viruset më të njohura të amoeba ndajnë shumë karakteristika që i shtynë ekspertët t’i klasifikojnë ato në grupe të zakonshme evolucionare”, shkruajnë studiuesit. “Yaravirus, nga ana tjetër, nuk ka një kapsid gjigant dhe një gjenom kompleks, por ka një numër të veçantë të gjeneve më parë të panjohura.”

Nga analizat, në të vërtetë, studiuesit zbuluan se mbi 90% e gjeneve Yaravirus nuk ishin përshkruar kurrë më parë, ndërsa vetëm 6 gjene kishin një ngjashmëri të largët me ato të dokumentuara më parë në viruse gjigande. Duke përdorur atëherë një bazë të dhënash të gjenomave të referencës dhe duke shfletuar mbi 8.500 gjenome të disponueshme, studiuesit nuk ishin në gjendje të gjenin të dhëna që do t’i ndihmonin ata të kuptojnë se cili prejardhje i përket Yaravirus. “Analiza jonë e parë gjenetike nuk ishte në gjendje të gjente sekuenca të njohura ose gjenet klasike virale në Yaravirus,” shpjegojnë studiuesit.

“Duket sikur ne po zbulojmë viruse të reja gjatë gjithë kohës”, komentojnë studiuesit, duke sugjeruar më tej se potencialisht mund të jetë një specie e largët e virusit gjigand që në një farë mënyre mund të ketë evoluar në një formë më të vogël. Sidoqoftë, është e qartë se do të duhet ende shumë punë për të zgjidhur misterin e Yaravirus. “Sasia e gjeneve të panjohura që përbëjnë grimcat Yaravirus pasqyron ndryshueshmërinë e botës së virusit dhe sa prej gjenomit të ri viral nuk është zbuluar ende,” përfundojnë studiuesit.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *