Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKulturëTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ Një bibliotekë në kryeqytet do mbajë emrin e Moikom Zeqos, bashkëshortja nuk i mban dot emocionet gjatë inagurimit

Një bibliotekë lagjeje, shume pranë zonës së Pazarit të Ri në kryeqytet tanimë do mbajë emrin e poliendrikut shqiptar Moikom Zqoës.

E përlotur dhe  e emocionuar e shoqja, Lida Miraj i ka të pakta fjalët për ndjesitë që përjeton e teksa sheh të gdhendur  emrin e baskëshortit në një institucion libri.

Puna për lartësimin e veprës dhe figurës së Moikom Zeqos nuk përfundon këtu. Familja së shpejti do të ketë gati dhe zyrtarizimin e  fondacionit Moikom Zeqo.

Moikom Zeqo ishte sinonim i gjeniut  që me mendimin e veprën që krijoji ndërtonte në tërësinë e tij një  bibliotekë të cmuar shqiptare e që gjithë jetën pati si “jastëk” librat. Moikom Zeqo ndërroi jete në qershorin e vitit të kaluar pas nje lufte disa vjecare me leucemine.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.