Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Pròtestat e dhùnshme për vrásjen e George Floyd, vdèsin 3 persona të tjerë

Tre persona të tjerë kanë ndërruar jetë në prò.testat për vrasjen e George Floyd. Përleshjet e dhù.nshme mes prò.testuesve dhe pò.licisë në Uashington, DC, New York City dhe Philadelphia vijojnë ende, ndonëse ka hyrë në fuqi ndalim qarkullimi në disa vende.

Mbrëmjen e kaluar, prò.testat u shoqëruan me zjá.rre të mëdha, gaz lotsjellës, ndërtesa të shkatè.rruara dhe dhjetëra të árr.estuar, raporton CNN. Për pasojë, u vrá.në dy persona në Davenport, Iowa dhe një burrë në Louisville, Kentucky. Nuk dihet nëse janë oficerë apo prò.testues.

Mëngjesin e së dielës, trupat e Gardës Kombëtare janë mobilizuar në 15 shtete, përfshirë Washington, DC. Pasi prò.testat u përshkallëzuan, u mobilizua Garda edhe në shtete të tjera.

Më shumë se 40 qytete vendosën shtetrrethim në përgjigje të prò.testave në vazhdim, por në shumë prej tyre u thye brenda natës. Ndërkohë ish-efektivi Derek Chauvin mbetet pas hekurave sepse áku.zohet se i mori jetën George Floyd duke i vënë gjurin në qafë. Pritet që të dalë para gjykatës më 8 qershor për veprën pen.ále të vrá.sjes. Në ditën e parë të prò.testave, ndërroi jetë një i ri 19 vjeçar nga Detroiti.(A.M/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *