AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Nga ferra del lepuri i madh” emisioni “Ajsberg” zbulon skandalin pronën në Durrës

Emisioni “Ajsberg” ka publikuar mbëmjen e sotme rastin e një ndërtimi pa leje në Durrës, i cili është denoncuar nga një zonjë.

“Në si banorë nuk kishim asnjë informacion. Folëm me njëri-tjetrin, por të më ndërtohet një kullë para garazhdit, para dhonës së gjumit e kam shqetësim. Në letrat që unë kam lexoj se ky ka vetëm një pjesë me hipotekë. Kurse gropa që është hapur duket për një ndërtesë shumë të lartë. “- u shpreh zonja.

Leja sipas Çanit është dhënë me urdhër të Dakos. Dako e ka fimosur lejen e ndërtimi me datë 31 korrik dhe ka qenë ende në funksion si kryetar bashkie.

“Leja është dhënë me urdhër të kryetarit Vangjush Dako. Si ka firmosur në 31 korrik kur ka fituar dikush tjetër në qershor. Këtu nuk ka shkelje sepse në bazë të ligjit, por shkelje morale mendoj unë.

Në momentin e fillmit të punimeve Inspektorët e Mbrotjes së Territorit kanë vajtur në këtë vend dhe kanë dhënë një vërtetim për fillimin e punimeve dhe ka datën 07.10.2019. Kryeinspektori Ardian Halili. Pra në këtë pikë firma filloi ndërtimin. Një zonjë bën një ankim dhe thotë që këtu po bëhet një ndërtim pa leje duke u shkelur leja e ndërtimit. Këtë ankesë ja drejton Inspektoriatit të Mbrotjes së Territorit. Inspektoriati me marrjen e kërkesës ishin angazhuar për të vepruar. 

Më datë 21.10. 2019, se në këtë pronë është një subjekt  “Albet shpk” e cila ka marrë përsipër që të bëjë ndërtimin, me administrator Misir Methasani. Ky zotëri në zbatim të lejes ka bërë këto punime. Më datë 21 ju ka vajtur një kërkesë me njoftimin për ushtrim kontrolli. Pas njoftimit doli urdhëri i kontrollit dhe janë caktuar dhe dy punonjësit. Punonjësit që po bëjnë këtë kontroll janë inspektorët Klajdi Lame dhe Gëzim Hidri.

Mbasi ushtruan kontrollin këta persona thanë që kishte shkelje dhe nuk shkonin disa gjëra dhe mbi këtë bazë u mbajt një relacion. Në kët shkruhet se kanë dalë jashtë lejes së miratuar dhe ja kanë dorëzuar kryeinspektori dhe një procesverbal ku kanë kanostuar kundravajtje.

I firmosur nga kryeinspektori z. Ardian Halili. Thuhet se në vazhdim të procedurës, kundravajtësi të pezullohen punimet. Këtu është një shënim ku thuhet se me datë 24.10.2019 mora njoftim. Këtu fillon ngërçi. Me datë 23 u pezulluan punimet, ora kaloi dhe nuk arritën që shkresën për vendimin e pezullimeve ta vulosnin për t’ja çuar firmës.

Sipas bisedës me z. Halili thuhej se aty po hidhej beton. U njoftua policia dhe mori në komisariat ato që po veprojnë. Po ashtu Inspektorët e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Medistit në Durrës, më thanë që këto dy punonjësit, Klajdi Lamën dhe Gëzim Hidrin i ka marrë policia nën hetim.

Në fund të këtij emisioni doja të thosha se nuk mendoj se është në të mirën tonë të kemi acarimin e organeve të shtetit. Nuk kanë faj banorët. Si ato që denoncojnë, dhe ato që bëjnë një ndërtim të tillë, por çdo gjë duhet të bëhet sipas rregullave dhe ligjeve. “- u shpreh Çani.

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *