Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Nga 1 korriku aplikohet taksa për përdoruesit e rrjeteve sociale në këtë shtet

Parlamenti i Ugandës ka miratuar ligjin i cili do të hyjë në fuqi prej 1 korrikut,  për vendosjen e taksës për përdoruesit e e mediave sociale.

Taksa që do të aplikohet ka vlerën 0.05 dollarë për njerëzit që përdorin Facebook, WhatsApp, Viber dhe Twitter.

Presidenti Yoweri Museveni  ka kërkuar ditën e sotme të bëhët ky ndryshim, pasi sipas tij, media sociale është kthyer në një burim thashethemesh.

Detyra e re e akcizës do të vendosë taksa të ndryshme, përfshirë 1% për paranë e lëvizshme, për të cilat grupet e shoqërisë civile ankohen se do të ndikojnë tek njerëzit më të varfër që rrallë përdorin shërbimet bankare.

Ministri i Financave të Ugandës, David Bahati tha në parlament se rritja e taksave ishte e nevojshme për të ndihmuar shtetin të paguajë borxhin e saj.       (E.V/Faxweb.al)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *